روبیکر
صفحه نخست       عناوین مطالب وبلاگ       آرشیو مطالب       عکس های وبلاگ

مقبره شیخ طبرسى (tomb-of-sheikh-tabarsi) «ابوعلى فضل بن حسن طبرسی» ملقب به «امین الاسلام» و مشهور به «شیخ طَبرسى» از علماى بزرگ شیعه و مفسر قرآن در سده هاى پنجم و ششم قمرى است. وى در سال 470 هجرى قمرى در شهر طَبرس ( بین کاشان و اصفهان ) یا تفرش زاده شده در حالی که عمده عمرش را در مشهد گذرانده است. «شیخ طبرسى» صاحب چند تفسیر بر قرآن کریم است که از آن میان تفسیر «مجمع البیان» وى شهرت بیشترى دارد. شیخ در سال 523 قمرى از مشهد به سبزوار رفته و در سال 548 که معاصر فتنه قوم ترکمانِ غز در خراسان بوده در گذشته است، یا به دست آن قوم مهاجم کشته شده است، بدین سبب در بعضى منابع از وى با عنوان شهید هم یاد شده است. گویا جسد شیخ را در همان زمانِ درگذشت به مشهد منتقل کرده و در یکى از گورستانهاى محترم مجاور حرم حضرت رضا، مشهور به « قتلگاه » و « مغتسل الرضا » یا « غسلگاه » دفن کرده اند. این محل در قرون بعدتر تنها به قتلگاه شهرت یافته و پس از احداث فلکه پیرامون حرم ( 1308 ـ 1312 ش ) و خیابان طبرسى، قبرستان مزبور تسطیح شده و بعدا در بخشى از آن صحنى به نام رضوان احداث شده که در مشهد به باغ رضوان شهرت یافته است. نوشته اند که زمین غسلگاه مشهد را حضرت رضا علیه السلام از محل اجرت کتابت قرآن کریم خریده و وقف بر قبور مومنین و مومنات کرده است. ظاهرا همین گورستان پس از قتل عام مردم مشهد توسط لشکریان عبد المومن خان ازبک در سال 997 قمرى و دفن اجساد ایشان در محل غسلگاه، به قتلگاه شهرت یافته است. با توجه به وجود مدفن شیخ در قبرستان قتلگاه، پس از احداث خیابان شمالى حرم ( در زمان رضا شاه پهلوى ) خیابان مزبور به نام « طبرسى » نامگذارى شده که یکى از خیابانهاى مهم و مرکز شهر مشهد است. گرچه باغ رضوان ضمن توسعه حریم حرم در سال 1370 تخریب شده؛ اما گور شیخ با تزریق بتون بر اطراف آن جا به جا و بناى جدیدى براى آن ساخته شده است. اینک مقبره شیخ طبرسى در فضاى شمالى حرم واقع در ابتداى خیابان طبرسى بر جا و محترم است.

منبع:mashhadsir.com

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم آبان ۱۳۹۱ساعت 10:13  توسط رضا  | 
از تاريخ هر شهري که سخن به ميان آيد، يکي از نخستين چيزهايي که مورد بررسي قرار مي‌گيرد، وجه تسميه‌ي آن شهر و چگونگي و دليل پيدايش نام آن است. شما در آغاز هر کتاب يا مقاله‌اي که پيرامون تاريخ يک شهر نوشته شده باشد، با اين جمله روبرو مي‌شويد که « اين شهر را از اين رو فلان نام داده‌اند که....» برخي از اين نام‌ها چندان دور از ذهن و ناآشنا هستند يا در طول تاريخ و به اقتضاي تحولات زباني، آن سان دستخوش دگرگوني و تغيير و تبديل شده‌اند، که پژوهشگر براي يافتن وجه آغازين آن بايد به دلايل و نشانه‌هاي متعددي متوسل شود و پرنده‌ي خيال خود را به اين سو و آن سو بکشاند تا آن را به خواننده‌ي امروزي بشناساند و او را با دليل نام‌گذاري آن شهر آشنا کند.
نام تهران را بنگريد؛ هر کس براي نام‌گذاري آن وجهي ساخته، و دليلي آورده است، اما...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یکم آبان ۱۳۹۱ساعت 16:10  توسط رضا  | 

میل اخنگان بنایی آجری است که در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شهر مشهد مجاور روستایی به همین نام در کناره جاده توس به پاژ (زادگاه فردوسی) واقع شده‌است. طرح معماری میل به دوره تیموری و قرن نهم هجری منتسب می‌باشد.بنا بر روایات متون کهن در نزدیکی میل واقع در مدخل دره کارده در سده چهارم هجری نبردی خونین بین والیان و حکام قبلی خراسان و سلطان محمود غزنوی روی داده‌است.
این بنا برج مقبره‌ای به ارتفاع ۱۷ متر است که بر روی سکوی مدوری با هشت نیم ضلعی قرار گرفته‌است و نمای خارجی آن علاوه بر دارا بودن شکل مدور با هشت نیم ستون الحاقی تزئین شده‌است. بر راس بنا گنبدی از نوع مخروطی قرار گرفته که با کاشی‌های لاجوردی و فیروزه‌ای در نوارهای افقی تزئین شده‌است.بطور کلی معماری این اثر میل‌های دوران تیموری را القاء می‌نماید.
علی رغم اینکه هویت مدفون در این بنا مشخص نیست برخی از منابع آن را ساخته‌ای بر فراز مدفن دختری هندی می‌دانند که در راه زیارت دار فانی را وداع گفته‌است. عده‌ای نیز این بنا را این محل قبر "گوهرتاج" خواهر گوهرشاد همسر شاهرخ تیموری است. برخی از محققین به استناد نقوش زنانه گلهای مینایی سطح بنا بر این باورند که این میل برای آهنگان خاتون نامی بنیان شده‌است.

میل اخنگان - مشهد

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:53  توسط رضا  | 
     نمایشگاه مشهد
شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد با طراحی انعطاف پذیر و کارآمد خود، فضایی به وسعت 600 هزار متر مربع را پوشش می دهد. این مجموعه با چشم اندازی زیبا به گونه ای طراحی شده است تا میزبان بیش از 1/5 میلیون نفر بازدیدکننده در سال باشد و نیازهای مشارکت کنندگان خود را برآورده سازد. فاز یک این مجموعه به وسعت 250 هزارمترمربع و دارای فضای مسقفی به مساحت 40 هزار مترمربع می باشد. سالن همایش با ظرفیت 500 نفر و محوطه روباز آمفی تئاتر با طرفیت حدود 2000 نفر فضایی مناسب جهت برگزاری مراسم جشن و موسیقی می باشد...
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به پورتال جامع شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد مراجعه نمایید.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۸ساعت 20:9  توسط رضا  | 

گنبد الله وردی خان: در شرق توحید خانه گنبدی هشت ضلعی قرار دارد. این گنبد بر فراز گوری متعلق به یکی از سرداران شاه عباس صفوی به نام « الله وردی » واقع شده است. گنبد الله وردی خان به سبب کاشیکاری زیبا و نقوش و خطوط هنرمندانه ای که در آن به کار رفته است حائز اهمیت می باشد. این گنبد بزرگ که ارتفاع آن به 20/31 متر می رسد. یکی از نمادهای شهر مشهد محسوب می گردد. کتیبه ای به خط « علیرضا عباسی » مانند نواری دور گنبد را فرا گرفته است.این بنا از حیث کاشیکاری فوق العاده نفیس وممتاز و یکی از زیباترین شاهکارهای هنری آستانقدس می باشد. سقف خارجی آن از نظر استحکام و محافظت با خشت های مسی پوشیده است.الله وردیخان در سال 1021 ه ق در شیراز فوت کرد و جنازه اش را به مشهد منتقل و در زیر صفه جنوبی همین گنبد دفن کردند.

گنبد حاتم خانی: این گنبد در بخش شرقی حرم مطهر قرار دارد و « حاتم بیک اردوبادی » یکی از وزیران دوره شاه عباس صفوی را بانی این بنا می دانند.

گنبد طلا: همان طور که از نام این گنبد پیداست سطح بیرونی گنبد با خشت های طلای سطح بیرونی گنبد مزین شده است. ارتفاع این گنبد بزرگ به 20/31 متر می رسد و مهمترین نماد شهر مشهد محسوب می گردد. همچنین کتیبه ای به خط « علیرضا عباسی » دورادور گنبد را مزین ساخته است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۸ساعت 12:55  توسط رضا  | 

سقاخانه اسماعیل طلایی حرم امام رضا (ع)

  نادر شاه افشار در جنگ هرات سنگی به ظرفیت سه کر آب که یک پارچه است را به غنیمت می‌گیرد و اعلام می‌کند هر کس این سنگ را بدون اینکه آسیبی برساند؛ به مدت 12 روز به مشهدالرضا (ع) برساند جایزه ویژه ای نزد من دارد.فردی اقدام به این کار می‌نماید و بعد از نه روز سنگ را به مشهد می آورد و به خیال اینکه خوش خدمتی کرده و زودتر از موعد مقررسنگ را به مشهد رسانده، نزد نادر شاه می‌رود و تقاضای جایزه اش را می‌نماید. نادر شاه دستور می‌دهد چشم های او را کور کنند تا دیگر روی حرف او حرفی نزند چرا که او گفته بوده 12 روزه و این فرد 9 روزه سنگ را آورده است. این سنگ در کنار جوی آبی که آن زمان از وسط این صحن عبور می‌کرده نصب می‌شود و مردم برای رفع تشنگی ازآب درون آن استفاده می‌کردند.

چند سال بعد هدیه ای به دربار نادر شاه افشار می‌رسد نادر شاه می‌خواهد این هدیه را باز کند ولی یکی از سرداران سپاهش به‌نام « اسماعیل‌خان» از او می‌خواهد چون این بسته مشکوک است آن را در خارج از شهر باز کنند نادر موافقت می‌کند بسته در خارج از شهر باز می‌شود و درو نش مواد منفجره بوده به محض باز گشائی انفجار رخ می‌دهد نادر شاه به جهت زکاوت اسماعیل خان و به شکرانه این که از این بلا جان سالم بدر برده دستورمی‌دهد هم وزن اسماعیل خان به او طلا اهدا کنند اسماعیل خان هم طلاها را صرف ساختن جایگاه آن سنگاب کرده و گنبد و پایه های سقاخانه را طلا می‌نماید بدین جهت از آن زمان سقا خانه را «سقا خانه اسماعیل طلائی» نام گذاری کرده اند.

سنگ مرمر و شش‌ضلعی سقاخانه اسماعیل طلایی را از هرات به مشهد آورده‌اند.
«اسماعیل خان» سردار معروف فتحعلی شاه قاجار مشهور به «زرریزخان» و «اسماعیل طلایی» اصلاً از اهالی طالب آباد سنگسر است که پیشتر شهرتش به غلط دامغانی گفته شده است و دلیل آن نزدیکی منطقه سنگسر و دامغان می بوده.

علت لقب های او این است که در زمان فتحعلی شاه از طرف یکی از دول خارجه بسته ای به عنوان هدیه به دربار رسید و شاه قصد گشودن آن را کرد. «اسماعیل خان» که جزء ملتزمین بود استدعا کرد این کار در محوطه کاخ به وسیله خدمتگذاران انجام شود چه احتمال سوء قصد را نمی توان از نظر دور داشت. اتفاقا هنگام باز کردن ٬ بسته منفجر شد و خساراتی به بار آورد. فتحعلی شاه با آگاهی از این امر ٬ دستور داد برای این دور اندیشی هم وزن سردار اسماعیل خان سکه های طلا به او مرحمت شود و چنین کردند و اسماعیل خان معروف به «زرریزخان» شد.
اسماعیل خان دستور داد از محل این سکه های طلا در داخل صحن امام رضا درمشهد سقاخانه ای بسازند و پوشش آن را از طلا کنند که تا به امروز به نام «اسماعیل طلایی» مشهور باقی ماند . گویند در قدیم آب آن ازچشمه گیلاس در 48 کیلومتری شمال غربی  مشهد تامین می شده است.

نقل از:imamrezatv.ir
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۸ساعت 11:38  توسط رضا  | 

مجموعه های سنگ بست و طرق
 ازطرف تهران که به شهرملک آباددرسه راهی مشهد ـ تربت حیدریه و فریمان وسرخس می رسیم حدود۱۰کیلومتردرجاده آسفالته رفته و به روستای سنگ بست می رسیم که ۳۷ ک جنوب شرق مشهد می باشد و سپس به طرف مشهد حرکت نموده و ۱۴ ک مشهدبه شهر طرق می رسیم.
الف) مجموعه سنگ بست: مربوط به عهدغزنوی تادوره صفوی که به شماره ۱۶۴در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده. روستای سنگ بست که درجلگه باهوای معتدل وخشک واقع شده بابیش از۱۵۰۰نفرجمعیت٬ دارای همه نوع امکانات موردنیاز موقتی مسافراست ازجمله نیازهای خوراکی٬ حمام٬ آب ـ لوله کشی٬ مرکزدرمانی٬ داروخانه٬ پاسگاه نیروی انتظامی و غیره می باشد٬ رودخانه های کال چاه و عباسی ازاین محل می گذرند و تخته شاه٬عباسی و گلوردازکوههای اطراف سنگ بست بشمارمی روند. سنگ بست درقدیم به سنج بست وسرای سنجدمعروف بوده و یکی ازمنازل بسیارمهم جاده ابریشم درمحل تلاقی راههای نیشابور٬ مرو٬ قهستان٬ توس وهرات قرارداشته ٬ این موقعیت ممتاز ایجاب کرده که درآن نقطه تاسیسات مهمی ایجادشود.
 ۱ـ مناره ارسلان غزنوی یامقبره ایاز: کهن ترین اثرتاریخی این محل می باشدکه دراواسط قرن ۴ هجری قمری باآجرهای ۳۰در۳۰ ساخته شده و۱۰۰پله آجری به ارتفاع ۲۵سانتی متری داردکه بصورت مدورازکف تابالای مناره ادامه داردو دارای چندپنجره برای روشنایی تعبیه شده و قطرکف مناره حدود۳متر و بالای آن حدود۲ مترمی باشدکه باآجر و نوشته هایی به خط کوفی تزئین شده و به گفته اهالی دراین مکان ایاز خادم امام رضا(ع)دفن می باشد و به همین دلیل مناره ایازمعروف گردیده .
۲ـ کاروانسرا: این رباط نسبتا بزرگ به امر ارسلان جاذب٬ حکمران و سپهدارتوس به سال۳۹۰هج ق درعهد غزنویان ساخته شده و می توان گفت تنهااثر پابرجای معماری آن دوره درخاک ایران و ازکهن ترین بنای دوران اسلامی خراسان است که بعدازدرگذشت ارسلان٬ وی درمجاورت آن به خاک سپرده شده وآرامگاهش اتاق مربع شکلی باگنبدکروی آجری است که دیوارهای داخلی آن بانقش آجرتزئین شده و قبرهم آجری است.
۳ـ بقایای دو آبادی بزرگ درمیان حصار و خندق نشانه اهمیت این مکان ازصدراسلام تادوران تیموریان می باشد.
 ۴ـ حمام قدیمی ۵ـ روستاهای حصارسرخ در۱۰ک جنوب٬ دهنودر۱۲ک جنوب و ذکرآباد در۲ک شمال سنگ ـ بست که هرکدام دارای ۴برج قدیمی می باشند.
ب) مجموعه طرق: طرق بایازده محله در۱۴ک جنوب شرق مشهدیعنی جاده مشهد ـ نیشابوردردشتی باجمعیتی بیش از۲۰هزارنفرواقع شده٬ دارای همه نوع امکانات موردنیازمسافرمی باشدازجمله نیازهای خوراکی٬ حمام٬ پاسگاه نیروی انتظامی٬ آب لوله کشی٬ مرکزدرمانی٬ داروخانه و غیره می باشد٬ رودخانه طرق ازآن می گذرد و تخته لنگه٬ آهنی و خواجه مراد کوههای اطراف طرق بشمار می روند.
 ۱ـ آرامگاه خواجه اباصلت: ۱۵ک کناره شرق جاده مشهد ـ فریمان ودرجنوب غرب طرق اباصلت هروی فردی بادانش و گاهی خدمتکاری حضرت رضا(ع)رانیزبه عهده داشته و محرم ایشان بوده که درسال ۲۳۶هج ق وفات یافته است٬ ضمنا تسهیلات نسبی جهت مسافران هم وجوددارد.
 ۲ـ مصلای طرق: طبق کتاب مطلع الشمس نوشته اعتمادالسلطنه٬ بنامربوط به سال ۸۳۷هج ق دوره تیموری است و این مصلی ازیک تالار که روی آن گنبدقراردارد٬ یک ایوان مرتفع و یک محراب تشکیل گردیده امادرحال حاضرسقف ایوان وقسمتی ازدیواره بناریخته وبا شماره ۳۳۸به ثبت رسیده.
 ۳ـ رباط طرق: درعهدصفویه ساخته شده و باشماره ۱۶۳۶به ثبت رسیده.
 ۴ـ آرامگاه خواجه مراد: ۱۴ک کناره غربی جاده مشهد ـ فریمان٬ انتهای جاده فرعی (۷ک) روستای گرزمی٬ دربلندیهای مشرف به کوهها و تفرجگاههای بینالود هرثمه بن عین مشهوربه خواجه مرادیکی ازنزدیکان امام رضا(ع)بوده و به سال ۲۱۰هج ق وفات یافته است.
 ۵ـ سد(بند)طرق:درکنار روستای طرق و برروی رودخانه طرق
۶ـ البته جوانان عزیزی که جویای محلهای تفریحی وکوهنوردی هستندمی توانند ازکوههای آرامگاه اباصلت به سمت بهترین تفرجگاههای استان خراسان رضوی یعنی کوهها و دره های بسیارزیبا و دنج باآبهای فراوان وهوای پاکیزه مراجعه نمایند و لذت ببرند. متاسفانه اهالی استان و مسافرین مشتاق زیارت امام رضا(ع)ازاین محلهای دیدنی٬ زیارتی٬ تفریحی ودنج کمتراطلاعی دارند وبه ندرت این مجموعه هاراتماشامی نمایند و به همه اهالی استان توصیه مشودکه یکی ازروزهای تعطیل راجهت مراجعت به این منطقه اختصاص دهند وهمچنین به زوارمحترم هم توصیه می نمایم چون درمسیرشان قراردارندچهت بازدید٬ تفریح و استراحت حتما به این مناطق مراجعه نمایند.
نقل از:iranjourney.mihanblog.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۸ساعت 10:14  توسط رضا  | 

ردیف - نام مکان - آدرس - تلفن
221 - دارالحسن شاهرودیها - شیرازی 17-بعد از پرکوک - سمت راست - نرسیده به حضرت زینب (قدر) -
222 - دارالحسین (ع)کربلا - خیابان آزادی 8 مقابل هتل آپارتمان برکات پلاک - 2226016
223 - دارالولاء - خیابان شیرازی کوچه ملک - چهارباغ جنب دفترتبلیغات - 2259909
224 - دیوان محاسبات کشور - خیابان امام رضا ( ع ) 41 پلاک 42 - 8512297
225 - زائر سرای انجم شعاع - خیابان طبرسی کوچه آصفی کوچه جلالیان پلاک 73 - 3680379
226 - زائر سرای سوم شعبان اصفهان - کوچه خامنه ای روبروی فضای سبز کوچه خمسه دست چپ فرعی دوم پلاک58 - 2226420-2219496
227 - زائر سرای امام جواد (لشکر 28 کردستان) - طبرسی گاز شرقی طلوع 20 پلاک11 - 2739199
228 - زائر سرای برنامه و بودجه - خیابان عنصری 11 کوی ملک جعفریان ساختمان ثامن الحجج انتهای خ 17شهریور 13 پ8 - 09121059581
229 - زائر سرای بیمه خدمات درمانی - خیابان امام رضا (ع) - امام رضا 38 - پلاک 27 - 8547249
230 - زائر سرای جامعه تعلیمات اسلامی - خیابان خسروی نو- کوچه خامنه ای-بعد از حسینیه تبریزیها و قمی ها پلاک- 26 - 2217090
231 - زائر سرای حضرت جواد الائمه - گنبد سبز - کوچه فروغ-حسینیه آیت الله العظمی وحیدی - 8542575
232 - زائر سرای دانشگاه امیرکبیر - خیابان امام رضا ( ع ) 34 پلاک17 - 8517600-8594485
233 - زائر سرای دانشگاه شاهد - خیابان امام رضا ( ع ) 47 پلاک 39 - 8598541
234 - زائر سرای دانشگاه علوم پزشکی تهران - خیابان امام رضا ( ع ) 38- بعد از چهارراه اول پلاک31 - 8517860
235 - زائر سرای راه سازی عمران ایران - خیابان آخوند خراسانی 27 پلاک 1255 - 8518363
236 - زائر سرای شرکت آب و فاضلاب - قاسم آباد بلوار شریعتی 35 چهارراه سمت راست بعد از مدرسه صفورا - ساختمان شقایق - 6611845-6611823
237 - زائر سرای شرکت الیاف تهران - خیابان امام رضا ( ع ) 29 پلاک 26 - 8592973
238 - زائر سرای شرکت برق گلستان - خیابان امام رضا ( ع ) 47 پلاک 41 - 8548419
239 - زائر سرای شهرداری شاهرود - خیابان امام رضا ( ع ) 39- پلاک 26- - 8517802-8548807
240 - زائر سرای فرهنگیان استان تهران - خیابان امام رضا ( ع ) 39- پلاک24- - 8532590-8532591
241 - زائر سرای کوثر - خیابان سناباد چهارراه پل خاکی بعد از تالار کسری - 8454781-8454780
242 - زائر سرای گواه خاص - خیابان امام رضا (ع) - امام رضا 42 -نبش چهارراه سوم - 8594251-8546036
243 - زائر سرای مجتمع المهدی - خیابان آخوند خراسانی 11 پلاک977 روبروی حسینیه تهرانیها - 2212727
244 - زائر سرای مجتمع فرهنگی میعاد - ]خیابان شهید دیالمه- دیالمه 5 -بعد از پاساژ انقلاب - 2233720
245 - زائر سرای مرکز پشتیبانی شمال غرب سپاه تبریز - خیابان امام رضا )ع) -31 پلاک -46- - 8590196
246 - زائر سرای منابع طبیعی - ابتدای جاده فریمان جاده طرق - 3822355
247 - زائر سرای نور(سپاه اراک) - خیابان امام رضا ( ع ) 38- بعد از چهارراه اول پلاک29 - 8542097
248 - زائر سرای یاس (مصرف بسیجیان) - عنصری 7- سمت راست - 8533809-8593662
249 - زائرسرا و مجتمع فرهنگی سحاب - جاده طرقبه روبروی پمپ بنزین - جاده حصار گلستان قبل از پل فلزی دوم سمت راست - 3131-05124263259-
250 - زائرسرا وحسینیه کرمانشاهی ها - خ امام رضا(ع) 5 -چهنو -بعدازکوچه شهید عسگری جنب کباب کربلا بعد از سوئیت فیضی - 8514424
251 - زائرسراوحسینیه جاسبی ها - میدان توحید خیابان سنایی 18 کوچه درخشان پلاک 13 - 7278918
252 - زائرسرای محمدی - طبرسی - تپل محله-جنب حسینیه زارچ - 2222941
253 - زائرسرای اداره اوقاف - خیابان آیت اله شیرازی 14 پشت سامیر - 2213300
254 - زائرسرای اداره ثبت احوال - بلوار وکیل آباد بلوار اقبال لاهوری - نبش اقبال 1 - 5011500-5021500
255 - زائرسرای خدمات بازرگانی (بهمن) - میدان شهدا ابتدای خیابان توحید سمت چپ (سازمان قند وشکر) - 7278563
256 - زائرسرای فرهنگیان گلپایگان - خیابان امام رضا (ع) 29- بعد از چهارراه دوم نبش چهارراه پلاک 84 - 8592809
257 - زائرسرای 22 اسفند ( 2 ) - خیابان شیرازی -کوچه آب میرزا -پشت مسجد سجادیه- مقابل شماره (1) - 2218700
258 - زائرسرای 22 اسفند (1) - خیابان شیرازی -کوچه آب میرزا -پشت مسجد سجادیه - 2218700
259 - زائرسرای 33 المهدی - خیابان نواب صفوی 11 مقابل بهزیستی 15 خرداد جنب زائرسرای نجف اشرف - 4-3670983
260 - زائرسرای آب منطقه ای کرمان - خیابان امام رضا ( ع ) 33 - پلاک 15 - 8510774
261 - زائرسرای آب منطقه ای یزد - خیابان امام رضا ( ع ) 31 ساختمان 24 - 8541764-8520780
262 - زائرسرای آب و فاضلاب اصفهان - خیابان امام رضا ( ع ) 36- بعد از چهارراه اول پلاک-23 - 8542198
263 - زائرسرای آب و فاضلاب اصفهان (2) - خیابان امام رضا ( ع ) 34 پلاک -جنب فدک هرمزگان -
264 - زائرسرای آب وفاضلاب اراک - خیابان امام رضا (ع) -24بعد از آسمان سمت چپ نبش کوچه اول پلاک92 - 8592513
265 - زائرسرای آبگینه قزوین - عنصری 3 سمت راست - 8513202الی 3
266 - زائرسرای آلومنیوم اراک (فردوس) - خیابان عنصری -نبش عنصری 4 - 8514439
267 - زائرسرای آلومنیوم اراک (قدس) - خیابان امام رضا (ع) -18-سمت راست - 8514464
268 - زائرسرای آموزش وپرورش منطقه 8 - نبش دانش شرقی 23 بالای خشکشویی پلاک2 - 8513237
269 - زائرسرای ائمه جمعه (آدینه) - خیابان شهید هاشمی نژاد 15 مجتمع آدینه پلاک15 - 2255511
270 - زائرسرای ابوالفضلی (ع)تربت حیدریه - کوچه عیدگاه مقابل دبیرستان مدرس - 3661318
271 - زائرسرای اتحادیه املاک تهران - میدان امام خمینی - خیابان بستان نبش چهارراه اول - 8542230
272 - زائرسرای اداره ثبت اسناد - قاسم آباد میدان مادر ادیب 22 -
273 - زائرسرای اداره حج و زیارت - خیابان آبکوه خیابان صاحب الزمان بین میدان تختی و صاحب الزمان چهار راه مولوی - 7252300
274 - زائرسرای استانداری خراسان - خیابان بهار چهارراه استانداری خیابان فرخی - 8599040-8546600
275 - زائرسرای استانداری کرمان (بشیر) - خیابان امام رضا ( ع ) 38-نبش چهاراه پنجم-پلاک 31 - 8511023
276 - زائرسرای امام حسین ( ع ) - خیابان آزادی 4 - رویروی دبستان نوین پلاک 45 - 2214008الی 9
277 - زائرسرای امام هادی (ع)سپاه شیراز - خیابان امام رضا ( ع ) 43 پلاک 96 - 8593271
278 - زائرسرای امام(وزارت کار) - میدان امام خمینی - نبش خرمشهر 21 - 8591321
279 - زائرسرای انتقال خون - خیابان امام رضا ( ع ) 8 کوچه فروزان - 8596702
280 - زائرسرای انرژی اتمی - خیابان آخوند خراسانی 26-پلاک-30- - 8512900
281 - زائرسرای بازرگانی خراسان - بلوار خیام - بلوار ارشاد 9 - 7619753-7610300
282 - زائرسرای بازنشستگان قم ( مخابرات ) - خیابان شهید هاشمی نژاد 15 کوچه مقابل پاسگاه سه راهی اول سمت راست پلاک 12 - 2219336
283 - زائرسرای بازنشستگان کشوری - دریا دل خیابان بیهقی4-پلاک 26 ( دریا دل خیابان هاتف ) - 2224960
284 - زائرسرای بانک تجارت - بلوار شهید مدرس جنب نگارخانه شهر بهشت - -2210212-22127642220983
285 - زائرسرای بانک صادرات رضوی - خیابان نواب صفوی بین 8 و10 جنب شعبه 232 - 3680351
286 - زائرسرای بانک صنعت و معدن - قاضی طباطبایی 10 مجتمع فیروزه - 7261400-7262972
287 - زائرسرای بانک کشاورزی - بلوار ارشاد خیابان پیام 16 پلاک 13 - 7620691-7620692
288 - زائرسرای بانک مرکزی - خیابان بهار روبروی قنادی طوسی خیابان کامیاب مجتمع بهار - 8544505-8542205
289 - زائرسرای بانک مسکن - خیابان پاسداران -روبروی سینما قدس - 900-2259800
290 - زائرسرای بانک ملی - قاضی طباطبایی 10 - 7263000
291 - زائرسرای بانک تجارت شماره (2) - خیابان آیت اله شیرازی - میدان شهدا طبقه فوقانی بانک تجارت داخل کوچه - 2213837
292 - زائرسرای برق تهران - خیابان امام رضا ( ع ) 36 بعد از چهارراه دوم پلاک 45 سمت راست - 8596242
293 - زائرسرای برق سمنان - خیابان احمدآباد بابک 7 پلاک 72 - 8410767
294 - زائرسرای برنامه وبودجه - قاسم آباد اندیشه 19-جنب شهرداری منطقه 10 پلاک6 - 6621100
295 - زائرسرای بنیاد الزهرا (س) - جنت 4 - خیابان مدرس 8 - پشت مسجد خاتم الانبیاء-پلاک 12 - 2232708
296 - زائرسرای بنیاد تعاون سپاه - خیابان امام رضا ( ع ) 34 -بعدازچهاراه اول پلاک 11 - 8541381
297 - زائرسرای بنیاد جانبازان - چهارراه بیسیم خیابان جهاد 2 پلاک 32 - 8544394
298 - زائرسرای بنیاد خیریه المهدی(عج) - بازارسرشور-21 پلاک6 - 2217728
299 - زائرسرای بنیاد مسکن - خیابان امام رضا ( ع ) 43 پلاک48 - 8597020
300 - زائرسرای بهزیستی (صدف) - بلواررضائیه جنب مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست (صدف) - 2231210-3647929
301 - زائرسرای بیت الرضا گلوگاه - چهار راه دانش- دانش شرقی12 -مقابل کوچه اصفهانیها پلاک 2 - 8549365
302 - زائرسرای بیت الرضا(ع) - خیابان امام رضا ( ع ) 36- بعد از چهارراه اول پلاک-25 - 8599560
303 - زائرسرای بیت المقدس سپاه تهران - خیابان امام رضا ( ع ) 34 پلاک19 - 8598826
304 - زائرسرای بیرجندیها و سده - بلوار مصلی 7 مقابل چای راهنما- نبش خیابان سمت چپ - 3660394
305 - زائرسرای بیمارستان امام هادی ( ع ) - خیابان نواب صفوی 10 -بعد از مهمانپذیر علی - 3682671
306 - زائرسرای بیمارستان امدادی - چهارراه نخریسی ابتدای خیابان 17 شهریورطبقه فوقانی مسجد بیمارستان -
307 - زائرسرای بیمارستان ولیعصر(عج) قم - چهارراه شهدا-شیرازی 10- نرسیده به دبیرستان مریم سمت راست پ5-مقابل کوچه نوبخت - 2236199
308 - زائرسرای بیمه البرز - بلوار شهید مدرس - 2-2233930
309 - زائرسرای بیمه ایران - بلوار پیروزی میدان حافظ - 8646241
310 - زائرسرای بیمه دانا - خیابان آبکوه 21 - نبش شهریار شمالی - 845588-845577
311 - زائرسرای پتروشیمی - خیابان امام رضا (ع) -28-پلاک -16- - 2-8523350
312 - زائرسرای پتروشیمی بندر امام - خیابان امام رضا ( ع ) 27 چهارراه اول سمت راست پلاک 16 - 8520359-8520550الی1
313 - زائرسرای پزشکی قانونی - خیابان سناباد چهارراه پل خاکی - 8454403
314 - زائرسرای پست - خیابان امام خمینی مقابل بانک مرکزی اداره پست ناحیه 3 - 2224775
315 - زائرسرای پشتیبانی امور دام - خیابان سناباد کوچه آفرین نبش داروخانه سناباد چهاراه ابو سعید سمت چپ پلاک 144 - 8412823
316 - زائرسرای پشتیبانی غرب (یاس) - خیابان امام رضا ( ع ) 29-بعد ازچهارراه اول دست چپ پلاک 58 - 8435873
317 - زائرسرای پلی اکریل اصفهان - چهارراه شهدا-شیرازی 10 دست راست کوچه اول-روبروی دبیرستان مریم پلاک-13 - 2228425
318 - زائرسرای تاسیسات دریایی - خیابان هفده شهریور- عنصری 18 پلاک 166 - 8518221
319 - زائرسرای تام - خیابان امام رضا (ع)- 9-پلاک 49 مقابل قصرالمجد - 8527268-8530033
320 - زائرسرای تامین اجتماعی - بلوار خیام - بلوار ارشاد 9 - 7670980-20-7627910
321 - زائرسرای ثامن (شرکت صنعتی کاوه) - خیابان امام رضا ( ع )5 3 سرنبش چهارراه اول پلاک 64 - 8530173
322 - زائرسرای ثامن الائمه (ع) - خیابان امام خمینی 63 - سمت راست میدان عدل خمینی (ره)- داخل کوچه - 8510115
323 - زائرسرای ثامن الائمه(ع) بنیاد شهید - سه راهی طرقبه - اول جاده طرقبه سمت چپ روبروی تالار تاج محل - 5510900 الی5
324 - زائرسرای ثامن الحجج(ع) - خیابان امام رضا ( ع ) 34 پلاک25 - 8548067
325 - زائرسرای ثامن الحجج(ع) نیروی انتظامی - بلوار خیام 23 - 7619753-7610300-7636517
326 - زائرسرای جام جم - چهارراه ابوطالب ابتدای بلوار شهیدکلاهدوز - 7242529
327 - زائرسرای جعفریه - میدان 17 شهریور-خیابان شیرودی-شیرودی 2 سمت چپ - 3658676
328 - زائرسرای جهاد تهران - خیابان آخوند خراسانی 23 کوچه راد ساختمان 22 - 8541523
329 - زائرسرای جهاد کشاورزی - چهارراه مصلی آپارتمانهای آستان قدس رضوی واحد 4 - 3647064
330 - زائرسرای جهاد کشاورزی آذربایجان (تبریز) - ازادی 7 - کوچه شهید عابدی - پلاک 9 - 2232399
331 - زائرسرای جوادالائمه (اتوبوسرانی تهران) - خیابان امام رضا ( ع ) 35-ابتدای خیابان سمت راست پلاک5 - 8520603-8526397 الی 9
332 - زائرسرای جوادالائمه (ع)نمسا - چهارراه خواجه ربیع شهید عبادی 12 کوچه شهید نعمتی پلاک9 -
333 - زائرسرای حافظ(آموزش و پرورش فارس) - فلکه ده دی-خیابان رازی غربی-نرسیده به بیمارستان امام رضا(ع)-خ شهید صابری پلاک8 ساختمان حافظ - 8531901تا12 -8549058
334 - زائرسرای حسینیه اصفهانیها - بازارسرشور -بین سرشور -9-و -11- - 4-2259831
335 - زائرسرای حضرت ابوالفضل ( ع ) - خیابان امام رضا(ع)-5-انتهای کوچه چهنو - نرسیده به سرشور-سمت راست - 2213130
336 - زائرسرای حضرت زینب ( س ) - خیابان شیرازی 17 جنب دبستان گلشن آزادی پلاک 65 - 2223546
337 - زائرسرای حضرت معصومه (س )کریمه اهل بیت - خیابان چمن چمن 37 پلاک25 - 3411181
338 - زائرسرای خانه شهید - خیابان هفده شهریور- روبروی عنصری - 3434411
339 - زائرسرای خانه مس سرچشمه کرمان - پنجراه سناباد خیابان قائم 20 مس سرچشمه - 8432837
340 - زائرسرای خیریه بیت الرضا (ع) - کوچه بازار سرشور 5 پلاک43- - 2237083 - 4
341 - زائرسرای خیریه رهروان فضیلت - خیابان طبرسی کوچه جوادیه پلاک - 3687967
342 - زائرسرای دادستانی ویژه روحانیت - پنجراه سناباد خیابان قائم 29 پلاک16 -خیابان پاستور22 پلاک 16 -
343 - زائرسرای دادگستری - خیابان سناباد نبش طاهری جنوبی پلاک 186 -
344 - زائرسرای دارایی - بلوار امام خمینی 28 -
345 - زائرسرای دارایی - خیابان امام خمینی کوچه ثبت - مقابل ثبت اسناد - 2210501
346 - زائرسرای داروپخش - جاده فریمان - طرق روبروی چین چین -
347 - زائرسرای دانشگاه پزشکی تهران - میدان 15 خرداد-خیابان امام رضا ( ع ) 47 پلاک 33 - 8542335
348 - زائرسرای دانشگاه پیام نور - خیابان پاسداران4- پلاک-8- - 8544672
349 - زائرسرای دانشگاه شهید بهشتی تهران - خیابان جهاد مقابل بیمارستان سینا - 8547168
350 - زائرسرای دانشگاه علوم پزشکی - خیابان کوهسنگی - داخل بیمارستان قائم- جنب شرکت تعاونی مصرف کارکنان - 8409642
351 - زائرسرای دانشگاه علوم پزشکی شیراز - خیابان امام رضا (ع) 40 نبش چهار راه سوم پلاک 56 - 8519968-8519991
352 - زائرسرای دخانیات - خیابان آخوند خراسانی 27-داخل کوچه نبش اولین سه راهی - 8543960-8542389
353 - زائرسرای دخانیات - بلوار امام خمینی 26 -
354 - زائرسرای درود لرستان - خیابان سرخس 14-بن بست دوم -سمت راست پلاک 15 - 3644612
355 - زائرسرای دریا دلان(کرمان) - خیابان امام رضا ( ع ) 38- بعد از چهارراه اول پلاک22 - 8545042-8521160
356 - زائرسرای دفتر تبلیغات - خیابان شیرازی کوچه ملک - نرسیده به فدک -
357 - زائرسرای ده آباد محله آسیاب - خیابان نواب صفوی-10 -وحدت 11 -کوچه جنب دفترآیت ا.. مصباح رسالت 8 پلاک4 - 3684538
358 - زائرسرای رضا نو - امام رضا 5 (چهنو )کوچه مهر فروزبعد از مهرگان پلاک 79 - 8531893-8538153
359 - زائرسرای رضوان (اتکا) - خیابان امام رضا (ع) -24-انتهای کوچه باقریه- کوچه شهید مظفری - 8518030-8525026
360 - زائرسرای رضویه کاشانیها (1) - ضلع شمالی بازار رضا پشت هتل رضویه - 3643364
361 - زائرسرای رضویه کاشانیها (2) - کوچه عیدگاه بعد از هتل معراج داخل کوچه - 3643101
362 - زائرسرای روزنامه اطلاعات - میدان شهدا - خیابان آیت اله شیرازی -کوچه باغ عنبرپلاک 74 - 2235376
363 - زائرسرای روزنامه جمهوری اسلامی - خ شهید چمران گلستان شرقی جنب بیمارستان آریا - روبروی روزنامه کیهان پ 30 - 2218962
364 - زائرسرای روزنامه رسالت - خیابان آخوند خراسانی 8 پ 32 سر دونبش - 2256018
365 - زائرسرای ریحانةالنبی (س) - خیابان امام رضا (ع) 28 جنب شهرداری کرج - مقابل میقات پلاک 28 - 8531922
366 - زائرسرای زیتون هوانیروز - بلوار 22 بهمن-26- جنب شهرک بهشتی خیابان مسجد بعثت بعد از نانوایی - 4-3431613
367 - زائرسرای زینبیه (س) - خیابان نواب صفوی 10 کوچه شاهرودی 9 پلاک 82 -وحدت 21 کوچه ساربانها - 33683151
368 - زائرسرای سابق - خیابان طبرسی-کوچه جوادیه-چهاراه اول سمت چپ انتهای کوچه بعدازاسکندری - 3686909
369 - زائرسرای ساختمان امام محمد باقر ( ع ) - خیابان امام رضا ( ع ) کوچه باقریه- پلاک-14- - 8549183
370 - زائرسرای ساختمان سجادیه (ع) - خیابان امام رضا (ع) -24- کوچه باقریه -ابتدای کوجه سمت چپ - 8537388
371 - زائرسرای سازمان اموال تملیکی - بلوار فردوسی بین فرامرز عباسی 16 و 18 - 6050688
372 - زائرسرای سازمان سنجش - خیابان بهار خیابان کامیاب چهارراه شهید ناظمی کوچه صدیری - 8518422
373 - زائرسرای سپاه اصفهان - خیابان امام رضا ( ع ) 41 پلاک 38 - 8547267
374 - زائرسرای سپاه همدان - چهارراه زرینه مقابل آموزش و پرورش ناحیه 1 - 2219638
375 - زائرسرای سلمان (سپاه) - بازارسرشور-33 سرنبش پلاک21- - 8543497
376 - زائرسرای سیمان تهران(علی ابن ابیطالب) - خیابان امام رضا ( ع ) 31 پلاک 39- - 8517017-8517029-8593134
377 - زائرسرای شرکت آب منطقه خراسان - بلوارپیروزی-میدان سلمان خیابان رضوی 24 داخل سمت چپ -
378 - زائرسرای شرکت آسفالت طوس - خ دانش شرقی 21 -کوی عمار پلاک 51 - 8599854
379 - زائرسرای شرکت برق - بلوار وکیل آبادبعد از پارک ملت - 6045092-3
380 - زائرسرای شرکت برق کرمانشاه - خیابان امام رضا ( ع ) 34 پلاک30 - 8595199
381 - زائرسرای شرکت پشتیبانی دام - خیابان امام رضا ( ع ) 35 چهارراه اول نبش سه راهی پلاک 22 - 8513541الی3
382 - زائرسرای شرکت دی ام تی - دانش شرقی 15 - روبروی شکوفه پلاک 3- - 8590972
383 - زائرسرای شرکت سیمان سپاهان - بازارسرشور-28- کوچه آرام-کوجه شهید عسگری جنب گلزار هند- - 8513494
384 - زائرسرای شرکت سیمان شاهرود - خیابان عنصری 14 پلاک5 - 8528676
385 - زائرسرای شرکت قند اصفهان - خیابان امام رضا ( ع ) 35 پلاک 40 - 8516840
386 - زائرسرای شرکت کاشی - خیابان موسوی قوچانی10-مقابل ساختمان ثامن الائمه درب سبز رنگ پلاک 4 -
387 - زائرسرای شرکت گاز - بلوارشهید رستمی 22 پلاک 35 -انتهای آپارتمانهای آستانقدس بلوک-35- - 3646114
388 - زائرسرای شرکت نفت - کوی آب و برق بلوار 7 تیر میدان حضرت خدیجه بلوار شهید صارمی - 8695020
389 - زائرسرای شرکت همگامان خانه کتاب - خیابان امام خمینی بین 73 و75 پلاک1123 - 8520600
390 - زائرسرای شرکت برق کرمان - خیابان امام رضا (ع)27 پلاک 5/5 مقابل هتل حامی - 8548567
391 - زائرسرای شکوفا (شرکت برق کرمان) - خیابان امام رضا (ع)66 بعد از نانوائی - 584867
392 - زائرسرای شهدای خوزستان - خیابان امام رضا ( ع ) 46 پلاک 25 - جنب پارادایس - 8590205
393 - زائرسرای شهرداری اصفهان - خیابان امام رضا(ع) 31 - نبش چهارراه اول پلاک 56 - 8533140
394 - زائرسرای شهرداری کرج - خیابان امام رضا (ع) -28-بعد از پتروشیمی پلاک 16|2 - 8528986-8547131
395 - زائرسرای شهید دشتی - خیابان امام رضا 47 پلا 25 - 8595329
396 - زائرسرای شهید دشتی - میدان 15 خرداد-خیابان امام رضا ( ع ) 47-پلاک 25 - 8595325
397 - زائرسرای شهید زین الدین اصفهان - خیابان امام رضا ( ع ) 41 پلاک 17 - 8530779-8531935
398 - زائرسرای شهید محمد طالبی - بلوارشهید رستمی 22 خیابان شهید طالبی کارمندان 2 بلوک 49 روبروی خرازی پلاک 6 - 3656240
399 - زائرسرای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی - بلوار مدرس 6 مقابل شرکت تعاونی فرهنگیان پلاک 5 - 2223186-2231746و7
400 - زائرسرای شیرپگاه - چهارراه خیام خیابان پیام 10 پلاک 6 - 7610206
401 - زائرسرای شیشه قزوین - خیابان امام رضا(ع) 24 - کوچه شهید مظفری - باقریه - پ 77 - 8599669
402 - زائرسرای صاایران - خیابان امام رضا (ع) -24-انتهای کوچه باقریه- کوچه شهید مظفری داخل کوچه پلاک79 - 8545419
403 - زائرسرای صدا و سیما - بلوار شهید منتظری (ره) ابتدای بلوار شهید فرودی جنب صدا و سیما ی خراسان - 8782570-8782580
404 - زائرسرای صنایع مس کرمان - خیابان امام رضا ( ع ) 33 پلاک 27 - 8543105
405 - زائرسرای صنایع و معادن - خیابان آخوند خراسانی 26-پلاک-28- -
406 - زائرسرای صندوق رسالت - خیابان امام رضا ( ع ) 35 پلاک 70 -
407 - زائرسرای علوم پزشکی ارومیه - خیابان امام رضا(ع) 9 -کوچه مسجد رانندگان مقابل سه راهی - 8513020
408 - زائرسرای علوم پزشکی تبریز - خیابان عنصری نبش عنصری 12 - 8513456
409 - زائرسرای علوم پزشکی مشهد - بلوارشهید رستمی 22 پلاک 35 -انتهای آپارتمانهای آستانقدس بلوک-33 - 3663691
410 - زائرسرای غریب مدینه - خیابان امام رضا- 5 (چهنو )کوچه مهر فروز کوچه مهرنیا پلاک 251 - 2241017
411 - زائرسرای فاطمیه نیروی انتظامی - خیابان امام رضا ( ع ) 31 پلاک 50 - 8592817-8590483
412 - زائرسرای فجر - دانش شرقی 19 ( عنصری 6 دست راست داخل کوچه ) - 8517953-8517957
413 - زائرسرای فدراسیون جانبازان - خیابان امام رضا ( ع ) 35 پلاک 26 - 8591715
414 - زائرسرای فدک هرمزگان - خیابان امام رضا ( ع ) 34 پلاک16 - 8540678
415 - زائرسرای فرآورده های نسوز آذر - خیابان امام رضا ( ع ) 35 ساختمان 48 - 7804539
416 - زائرسرای فرهنگی منطقه 2 تهران - خیابان آخوند خراسانی - خیابان جانبازان نرسیده به میدان ده دی-کوچه راستین پلاک18 - 8522090-8543632
417 - زائرسرای فرهنگیان تبریز - خیابان بهار - بستان 2 پلاک 20 - 8519922
418 - زائرسرای فرهنگیان شهر ری - خ اندرزگو کوچه افشاری کوچه نباتی مقدم بن بست حاج علی اکبری پ 92 - 2229788
419 - زائرسرای فولاد ایران - خیابان پاسداران-4-پلاک -33- - 8541680
420 - زائرسرای فولاد مبارکه - بلوار سجاد چهارراه خیام مقابل باغ امام رضا ( ع ) پلاک 16 - 7684903
421 - زائرسرای قائم(عج) - نبش عنصری 3 - 8543279
422 - زائرسرای قاسم پور - کوچه عیدگاه - بعد ازحسینیه تهرانیها- کوچه پیمان-انتهای کوچه-پلاک1/238 - 3665386
423 - زائرسرای قدس - خ دانش شرقی 21 روبروی نیرومان کرمان - 8597746
424 - زائرسرای قدس - خیابان نواب صفوی 11 - جنب هتل آپارتمان کربلا - 3643088
425 - زائرسرای قرارگاه سازندگی فجر بسیج - سرشور 38 پلاک 17 - 8597629
426 - زائرسرای قضائی نیروهای مسلح (گلستان - میدان عدل خمینی ثامن 20 - نبش شهید فیاض بخش - 9-8535800
427 - زائرسرای قمر بنی هاشم(زارچ یزد) - آزادی 3 کوچه دوم - سمت چپ انتهای کوچه سمت چپ -
428 - زائرسرای قوه قضائیه (مهمانپذیرعدالت) - خیابان کوهسنگی-بعد از بیمارستان -نرسیده به 18 - 8411126
429 - زائرسرای کابل شهید قندی یزد(1) - قاضی طباطبایی 10 مجتمع فیروزه فاز 5 بلوک 56 ساختمان 401/2 - 7264133
430 - زائرسرای کابل شهید قندی یزد(2) - قرنی34 مجتمع فیروزه فاز 4 ساختمان 1205 طبقه نه و ده از پلاک26 تا31 - 7264133
431 - زائرسرای کارخانه سپاهان موکت - خیابان بهار - بهار 2 پلاک 664 -
432 - زائرسرای کارگران - رضا شهر اول بلوار پیروزی روبروی حوزه نظام وظیفه و اداره آگاهی - 8795770
433 - زائرسرای کانون بازنشستگان ارتش - چهارراه لشگر خیابان ثامن الائمه (ع) 1 - 8593755
434 - زائرسرای کانون پرورش فکری - خیابان فلسطین 28-بعد از چهارراه دوم-پلاک-16- - 7620018
435 - زائرسرای کربلاء سپاه اهواز - خیابان امام رضا ( ع ) 31 پلاک 12 - 8541796
436 - زائرسرای کشتیرانی - بلوار سجاد خیابان میلاد نبش میلاد 8 - 7623662
437 - زائرسرای کمیته امداد فارس(ساختمان حافظ) - خیابان امام رضا ( ع ) 47 پلاک 80 -
438 - زائرسرای ماشین سازی اراک(هتل آپارتمان کاکتوس) - خیابان امام رضا 8کوچه فروزان - کوچه شهید ربیعی پلاک 122 - 8533187-8547098
439 - زائرسرای مجتمع امیر(ریاست جمهوری) - خیابان امام رضا (ع) -18-بعد از حسینیه آیت ا..حائری سمت راست کوجه اول سمت جپ - 7-8546055
440 - زائرسرای مجتمع رفاهی سماء - آزادی 3 کوچه دوم - سمت چپ کوچه اول سمت راست پ 92 - 2233222
441 - زائرسرای مجتمع رفاهی فاطمیه - ضلع جنوبی بازار رضا-کوچه شمشاد بعد از مهمانپذیر عارف - 8511018
442 - زائرسرای مجتمع سرور - خیابان امام رضا (ع) -24-کوچه باقریه- انتها ی بن بست سجاد پلاک 33 - 8546336
443 - زائرسرای مجتمع صنعتی رفسنجان - مجتمع فیروزه فاز 4 جنب زائرسرای بانک ملی -
444 - زائرسرای مجتمع فرهنگی امام صادق ( ع ) - خیابان آزادی - آزادی 8 - فرعی سوم سمت چپ - 2-2240690
445 - زائرسرای مجتمع فرهنگی امام مجتبی ( ع ) - بازارسرشور - سرشور -27- سمت راست -پلاک -38- - 2217728
446 - زائرسرای مجتمع فرهنگی قدس گیلان - خیابان امام رضا (ع) 8 پشت هتل تهران مقابل کرمانشاهی پلاک 29- - 8542869
447 - زائرسرای مخابرات (1) - خیابان بهار نبش هویزه- 1 - 8541119
448 - زائرسرای مخابرات (2) - خیابان بهار خیابان هویزه هویزه 7 انتهای کوچه - 8543767
449 - زائرسرای مخابرات اصفهان - خیابان عنصری 5 - پلاک 4 - روبروی دماوند - 8548735
450 - زائرسرای مخابرات اصفهان - خیابان امام رضا ( ع ) 27 پلاک 18 - 8511331
451 - زائرسرای مخابرات اهواز - بازارسرشور -روبروی حسینیه اصفهانی ها پلاک -136- - 2210005
452 - زائرسرای مخابرات مازندران - خیابان امام رضا ( ع ) 31 - پلاک 21 - 8518200
453 - زائرسرای مخابرات مازندران (میثم) - خیابان عنصری4 سمت راست پ 34 روبروی سجادیه هرندیهای اصفهان - 8545562
454 - زائرسرای مدرسه علمیه آیت الله خویی(ره) - خیابان شهید رجائی-کوچه شهید علوی-پشت هتل سینا - 2250073
455 - زائرسرای مدرسه مبارکه صادقیه - خیابان آزادی انتهای کوچه مخابرات بعدازمنزل آیت ا..قمی-کوچه مقابل بانک باجه حرم - 2222907
456 - زائرسرای مرکز آموزشی آب و برق - کوی سیدی ابتدای خیابان خلج(مقابل خلج 1) - 3854600
457 - زائرسرای مرکز فنی حرفه ای الزهرا (2) - بلوار امامت - نبش 42 طبقه فوقانی بانک - 6079671-6079672
458 - زائرسرای مرکز فنی حرفه ای الزهرا(1) - بلوار سیدرضی 47- از سید رضی 45 - 5-6078081
459 - زائرسرای معصومیه (س)قم - خیابان شیرازی ابتدای کوچه ملا هاشم سه راهی سمت چپ - 2224411-2217357
460 - زائرسرای معصومیه قم نهاد اقامه نماز - یازار سرشور-سرشور 11-پلاک23 - 2224419
461 - زائرسرای منابع طبیعی ( محیط زیست ) - بلوار وکیل اباد ابتدای صدف - 8675040
462 - زائرسرای منطقه 17 تهران (خانه معلم) - خیابان امام رضا ( ع ) 49 دست چپ پلاک 62 - 8547839
463 - زائرسرای موسسه کوثر - خیابان فدائیان اسلام- نبش خیابان احد - 3418383الی5
464 - زائرسرای موسسه مالی بنیاد - چهارراه سیلو نبش رسالت 2 - 2761411
465 - زائرسرای موسسه مالی و اعتباری مهر - میدان شهدا کوچه سجادی 5 - 2226313-2256441
466 - زائرسرای میلاد(کمیته امداد امام ) - خیابان امام رضا (ع) -چهارراه دانش-کوچه دبیرستان فردوسی - 9-8511168
467 - زائرسرای مینودر - خیابان امام رضا ( ع ) - دانش 10 کوچه ششم جنب هتل سبز - 8594156
468 - زائرسرای نجف اشرف - خیابان نواب صفوی 11 - کوچه باغ حسن خان نبش کوچه اول - 3662060
469 - زائرسرای نهضت سواد آموزی - خیابان نواب صفوی -8- داخل کوچه سمت راست انتهای کوچه - 3685520
470 - زائرسرای نهضت سواد آموزی - بلوار شهید مدرس-ساختمان شماره -16- - 2259626- الی -7-
471 - زائرسرای نیایش - میدان طبرسی بعد از شرق زیست - 23-3689021
472 - زائرسرای نیرو توسعه - خیابان امام رضا ( ع ) 27 نبش چهارراه اول پلاک 35 - 8549270
473 - زائرسرای نیروگاه برق - ابتدای جاده سرخس بعد از مدرسه شاهد منازل سازمانی - 9-3652301
474 - زائرسرای نیرومان کرمان - خ دانش شرقی 21 نبش 21/4 خ شهید محمد رضا عطاران - 8595528
475 - زائرسرای نیروی دریایی ارتش (امام رضا(ع) - شهرک لشکر خیابان فلاحی 4 - 5215300
476 - زائرسرای نیروی هوایی صدف و19بهمن - صد متری روبروی شهرک بهشتی - جنب ماکت 14 شکاری - 3434123-3435756
477 - زائرسرای هواپیمایی - میدان فرودگاه -سمت چپ ورودی فرودگاه - 3400075
478 - زائرسرای هیئت 14 معصوم (ع)خوانسار - خیابان سعدی 5 - 2225149
479 - زائرسرای وزارت تعاون - بلوار خیام - بلوار ارشاد 9 - 6-7621931
480 - زائرسرای وصال طوسی (تعطیل) - خیابان آخوند خراسانی 22 - 8526141
481 - زائرسرای ولیعصر(عج) (برق اهواز) - بازارسرشور-28- کوچه آرام- کوچه مسجد رانندگان -نبش کوچه مسئله گو - 8598142
482 - زائرسرای یونس (ع) - عنصری 7 بعد از یاس پلاک 51/1 - 5-8520684
483 - زائر سرای شورای حل اختلاف - فلکه میرزا کوچک خان مقابل شورای اختلاف مجتمع شماره پنج -

نقل از:nasimerezvan.com

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۸۸ساعت 14:23  توسط رضا  | 

موزه صدف و موجودات دريايي در طبقه اول ساختمان مرکزی موزه ها با وسعتی حدود 457 متر مربع در تاریخ 8 تیر ماه 1378 همزمان با میلاد مسعود پیامبر اکرم و امام جعفر صادق (ع) افتتاح گرديد . در حال حاظر در 11 ویترین آن حدود 500 قطعه صدف ، حلزون و موجودات دریایی در گونه های مختلف به نمایش در آمده است .برخی از مهمترین گونه های این صدفها به شرح زیر می باشند:

صدفها یا دو کفه اي ها : این موجودات 30000 گونه اند و پس از حلزونها بزرگترین رده از شاخه نرمتنان می باشند که از این تعداد یک سوم در آبهای شیرین و بقیه در آب دریاها زندگی می کنند . این جانوران فاقد سر و دندان هستند و تغذیه آنان از جانوران کوچک میکروسکوپی است که در آب دریا موجودند .کفه ها در این جانوران در پشت با رشته ای انعطاف پذیر به یکدیگر متصلند . بعلاوه یک یا دو ماهیچه در درون کفه ها وجود دارد که وظیفه باز و بسته شدن کفه ها را به عهده دارند. ابعاد برخی از این صدفها به حدی بزرگ است که به زحمت در پشت ویترین جا شده اند . بطوریکه بعد بعضی  از آنها به بیش از یک کمتر می رسد.

حلزونها یا گاستروپودها : جانورانی نرم تن و دارای پوسته ای یکنواخت و پیچ خورده هستند . در حدود 95000 گونه از این نرم تنان وجود دارند که نیمی در دریاها و بقیه در خشکی یا در آبهای شیرین به سر می برند .عمر اکثر آنها 6 -5 سال است ، اما برخی از آنها تا 30 سال عمر می کنند . این جانوران گوشتخوار یا علفخوار و حتی انگل خوار هستند.

دیگر جانوران دریایی موجود در گنجینه : از سایر موجودات تاکسی درمي شده در این مجموعه می توان به انواع ماهی های بادکنکی ، دندان اره ماهی و ... اشاره کرد

ماهی مومیایی شده شیطان دریا : این ماهی از خانواده ماهیان سیراتیده بوده که در زبان یونانی به معنای شاخدار است . این ماهی در عمق آبها زندگی کرده و جنس مونث آن دارای بدنی کشیده و فشرده و دهانی تقریبا عمودی با دندانهای متوسط می باشد . طول این ماهی به 140 سانتی متر می رسد اما مذکر آن ریزاندام و کوچک به طول 16 سانتی متر است که بطور انگلی در حفره آبشش یا بدن یا سر جنس مونث خود را می چسباند . این نوع ماهی کیفیت غذایی یا تجاری ندارد و تقریبا در بیشتر مناطق اقیانوس اطلس ، آرام ، هند و دریاهای جنوبی یافت می شود. این موزه واقع در مجموعه موزه های حرم آستان قدس رضوی و در جوار صحن آزادی می باشد . لازم به ذکر است که از ساعت 8 صبح همه روزه آماده پذیرش از بازدید کنندگان و زائران گرامی می باشد.

نقل از:geomashhad.persiangig.com

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۸ساعت 12:40  توسط رضا  | 

غار مغان :  در 40 كيلومتري جنوب مشهد قرار دارد. براي رسيدن به اين غار بايد از جاده كوهستاني پرپيچ و خمي كه از منطقه سيدي در جنوب مشهد و كوه خلج شروع مي شود ، ‌عبور كرد و پس از گذشتن از روستاهاي بسيار ديدني منطقه مانند بلاندر، اردمهن و خان رود به مغان رسيد. غار در جنوب قريه قرار دارد و داراي دو دهانه است. ارتفاع غار از سطح دريا 2910 متر است. غار داراي شيبي به سمت پايين بوده و ستون هاي آهكي استالاگتيت و استالاگميت فراوان و بزرگي دارد. درون غار چشمه ها و چاه ها و راهروهاي متعددي وجود دارد كه در صورت عدم علامتگذاري  و طناب كشي به گم شدن حتمي بازديد كنندگان مي انجامد. درون غار به وسيله چاه ها به سه طبقه تقسيم شده است. ارتفاع بعضي از چاه ها تا 25 متر است. غار مغان متعلق به دوران دوم زمين شناسي است و قدمت آن از البرز و دماوند بيشتر است. كف مرمرين غار مغان متعلق به دوران دوم زمين شناسي  می باشد . كف مرمرين غار در اغلب جاها مرطوب و لغزنده مي باشد. در این غار نمونه های سنگی بسیار تیپیک از بلورهای آراگونیت و کربنات کلسیوم را نیز می توان رویت کرد .

 غار مزدوران : غار مزدوران در 95 كيلومتري جاده مشهد – سرخس و در 3 كيلومتري مزدوران واقع است. دهانه غار در ميان تخته سنگي رو به مشرق قرار دارد. عرض ورودي آن 2 متر و ارتفاع آن 5/2 متر است. اين غار كه از نظر وسعت ، غار بزرگي محسوب مي شود ، داراي 100 متر طول و 50 متر عرض و 20 متر ارتفاع است. ستون هاي استالاگميت متنوع اما در تعداد كم در اين غار يافت مي شود. درون غار خشك است و براي تهيه آب بايد از چشمه بزرگي كه در نزديكي غار وجود دارد، استفاده كرد. در نزديكي مزدوران چشمه هاي آب گرم معدني نيز وجود دارد. اين غار كه قدمت آن را تا هزارة‌ دوم پيش از ميلاد تخمين مي زنند در ارتفاعات چاهك و شورلق واقع شده است.

 غار بزنگان : در شش كيلومتري جنوب غربي دهكده بزنگان واقع شده و قدمت آن به پيش از ميلاد بر مي گردد . غار بزنگان آهكي بوده و داراي ستون هاي استالاگتيت و استالاگميت مي باشد. كف غار خاكي و صاف و دهانه آن رو به شمال قرار دارد و در داخل آن نيز آب آشاميدني وجود دارد.

 غار هندل آباد : اين غار در بخش تبادكان مشهد در 45 كيلومتري مشهد واقع شده و در فاصله كوتاهي از روستاي هندل آباد قرار دارد. دهانه غار به سمت جنوب و مربع شكل است. آب چشمه درون غار نزد مردم جنبه شفابخشي پيدا كرده و اعتقاد دارند كه ابله گوسفندان را درمان مي كند. درون غار ستون هاي آهكي استالاگتيت و استالاگميت وجود دارد . طول غار 90 متر است .

نقل از:geomashhad.persiangig.com

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۸۸ساعت 21:1  توسط رضا  | 

مهمانخانه توس نخستین اقامتگاه عمومی برای زائران در مشهد در فلکه حضرت مجاور بست بالا در سال 1312 ش از این ساختمان پس از ایجاد هتل‌های دیگر سالیانی برای دارالشفای حضرتی استفاده می شد.
منبع:تاریخ‌مشهدالرضا،مولف احمدماهوان،چاپ شاهین،مهر83

مهمانخانه توس مشهد

نقل از:news.mashhad.ir

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۸۸ساعت 21:0  توسط رضا  | 
روستای گوش مشهد

رشته كوه شمالي توس با نام «هزار مسجد » كه يكي از مرزهاي طبيعي ايران زمين و توس و محل جنگ و ستيزهاي حماسي سپاه ايران و توران بوده است ،‌در تاريخ واقعي ايران زمين نيز جايي مهم و شايسته براي خود بازكرده است . يكي از چند گذرگاه معدود و صعب العبور رشته كوه هزار مسجد «دره كارده » مي‌باشد و چون اين دره به دژ و قلعه بسيارمهم «كلات » كه مشرف به دشت خاوران است ختم مي گردد از ديرباز داراي اهميت سياسي و نظامي بوده است . در خروجی همين دره ، روستایی به نام گوش قرارگرفته است كه از جاهاي تفريحي است .

نقل از:arsin.wordpress.com

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۸۸ساعت 8:25  توسط رضا  | 

تکیه یا حسینیه در قدیم کاربری صنفی و مذهبی و یا قومی داشته و همانند اتحادیه های صنفی امروز عمل می کرده است به همین علت تکیه یا حسینیه‌ها معمولاً به نام مشاغل و صنوف مختلف و یا اقوام ایرانی نامیده می شده است . از جمله تکیه های معروف در مشهد مقدس:

تکیه پزندگان یا آشپزها ، کوچه دربند نخودبریزها در فلکه آب / تکیه قنادها در کوچه عباس‌قلی خان / تکیه بزازها یا میرزاجانی ، درکوچه میرعلم خان / تکیه تهرانی ها در ابتدای خیابان تهران کوچه آقازاده 1354 / تکیه کرمانی ها در کوچه سیاه آب / و بسیاری از تکایای دیگر مانند تکیه قفلگرها ، تکیه سیدها (فرودسی ها ) ، تکییه منبرگلی ، تکیه برقی ها ، تکیه فتاح خان ، تکلیه حوض برجی ، تکیه دباغ‌ها (آشگرها ) ، تکیه صباغ‌ها (رنگرزها ) ، در دهه های اخیر تکایا و حسینیه های قومی بسیاری مانند تکیه اصفهانی ها و تکیه کاشانی ها ، شاهرودی ها ،‌تویه درواری ها و غیره در اطراف حرم مطهر ایجاد شده که از آن به عنوان زائر سرا نیز استفاده می شود .

حسینیه و تکیه مشهد

نقل از:news.mashhad.ir

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت 20:59  توسط رضا  | 
نارنجک : نان خامه‌ای
اِشکاف : کمد
کُخ : سوسک، حشره‌ی نسبتا بزرگ، کِرم (مثال : کُخ نریز : کِرم نریز، اذیت نکن)
یاد داشتن : بلد بودن
سَرکُن : مدادتراش
میلان : کوچه
مغز ِ مدادفشاری : نوکِ مدادفشاری
سیخ ِ ماهی : تیغ ِ ماهی
پَلَخمون : یک وسیله‌ی y شکل از چوب که یک کِش یا لاستیک به انتهایش وصل است و با آن می‌توان
سنگ پرتاب کرد. ( برای زدنِ گنجشک!)
چُمبه : اصطلاح کوچه بازاری برای فرد چاق
چُغُک : گنجشک (البته این کلمه دیگر چندان به‌کار نمی‌رود)
کم‌زور یا پرزور کردنِ گاز : کم و زیاد کردن شعله‌ی گاز
و ِی کردن (برنج) : درشت شدن بعد از پختن (برنج)
کلپاسه : مارمولک!
دِلَنگون : آویزان
جیر دادن : جِر زدن
توشله : تیله
اَلِفش : نوچ
شمال : باد ( قدیمی)
کاغذباد : بادبادک، کایت
سرپایی : دمپایی
سر ِ نوشابه : در ِ نوشابه
یَره، یره‌گِه : یارو، فلانی (عامیانه)
ناسوس : تلمبه‌یِ دوچرخه
کُلاج : کسی که چشمش چپ است
موساکوتقی : قُمری
وَرچُپّـِه: برعکس
ناخن‌جـِلـِّه: مشگون
قوجمه: انگور دانه شده
حولی: حیاط
قِلِه، قِلِه‌گی: روستا، روستایی ( عامیانه‌‌یِ قلعه)
چـِغـَل: زبر، ضخیم
کـَغ: کال، نرسیده
ز ِنج : چسبناک
لُکِّه : چیز جمع و جور و مچاله شده، همچنین حالتِ شخصی که چمباتمه زده ( مثلا از سرما)
لتِّه :تکه پارچه،کهنه پارچه
خُردو : کوچک
شِرشِره : کاغذکشی
غُر، غُردَبه : یک چیزی که صدمه دیده و تو رفته
نوردِوون : نردبان
لاخ (مو) : تار
پاتروم : سرپیچ لامپ
سوسه‌لنگ : دم‌جنبانک
اندر (مادر اندر، برادر اندر، ... ) : مادر ناتنی، برادر ناتنی
لَخِه : کهنه پاره
کیس : کیک
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت 20:56  توسط رضا  | 

دریاچه بزنگان : این دریاچه در 130 کیلومتری جاده مشهد – سرخس و در جنوب رشته کوههای هزار مسجد قرار دارد.  مساحت آن در حدود 80 هکتار و حداکثر عمق آن 12 متر است . آب آن شیرین و از بارندگی ها و چشمه های کوچک تامین می گردد .

 چشمه سبز : چشمه سبز كه در حدود 20 كيلومتري روستاي بزرگ گلمكان مشهد واقع است، در سر راه مشهد به قوچان و در يكي از بلندترين نقاط رشته كوه بينالود قرار دارد. اين چشمه با طول و عرض بسيار زياد و آب فراوان از قديم زيبا و بحث انگيز بوده است. اين چشمه كه در اطراف به وسيله ديواره هاي كوهستاني احاطه شده است  ‌درياچه اي را تشكيل مي دهد. يكي از چشمه هاي متعدد اين محل به نام چشمه اشتها معروف است . اهميت چشمه سبز در هواي مناسب و آب مطلوب آن است . طبيعت زيباي منطقه، اشتهار فراواني براي اين درياچه كوچك به همراه آورده است.

 چشمه گراب : در سمت جنوبي و در فاصله 49 كيلومتري مشهد در جاده مشهد – نيشابور واقع شده است.  چشمه گراب داراي چندين چشمه با فاصله حدود 500 متر از يكديگر مي باشد كه همگي داراي دهانه هاي مخروطي و ارتفاعي در حدود 30 متر از سطح زمين مي باشند. اين چشمه ها كه بر روي تپه هاي مخروطي شكل جريان دارند، داراي آب معدني با خواص درماني فراوان مي باشند. املاح كلر و سولفات در اين آب فراوان است. آب چشمه مفید است و به دفع مواد زايد بدن كمك مي كند. از خواص درماني آن كمك به بهبود، بيماري هاي مفصلي ، ازدياد ترشحات بزاق ،‌صفرا. معده و لوزالمعده است. آب اين چشمه ها عموما در درمان بيماري هاي مفصلي اثر بخش است .

 چشمه شاهان گرماب : اين چشمه در 72 كيلومتري مشهد و در نقطه اي كوهستاني واقع است و داراي آب معدني فراوان با 45 درجه سانتي گراد حرارت مي باشد. بناي استخر و دوازده شاه نشين رختكن آن به شاه سليمان صفوي منسوب است. آب چشمه خواص درماني فراواني است از جمله :‌ بهبود و التيام عفونت هاي پوستي ،‌ زخم هاي مزمن، واريس ، ‌رماتيسم ، آرتريت ، آرتروز و كوفتگي و دردهاي عصبي ازجمله اين خواص است . نوشيدن آب چشمه تا ميزان يك ليتر در روز و در سه نوبت نيز توصيه شده است. شاهان گرماب در جاده مشهد – سرخس واقع است،‌راه ديگر آن جاده مشهد تربت جام است كه با گذشتن از فريمان به سمت شمال منشعب مي شود.

 چشمه گيلاس  : در جلگه سر سبز توس قرار دارد و فاصله آن تا مشهد 48 كيلومتر است . چشمه گيلاس كه با نام چشمه گلسب در متون تاريخي از آن ياد مي شود، ‌به علت واقع شدن در شرايط خاص جغرافيايي هميشه داراي آب است، اين چشمه در محل اختلاف سطح دو جلگه توس و مشهد و وضع خاص ارتفاعات نزديك آن (وه عمارت) از مخزن آب فراواني در شمال چشمه بهره مند مي شود. عمق چشمه 4 تا 5 متر و ارتفاع آن از سطح دريا 1010 متر است

 آبشار اخلمد : اين آبشار در 2 كيلومتري روستاي قديمي اخلمد جريان دارد. به علت ارتقاع زياد و بارندگي فراوان ، اين آبشار در ماه هاي ابتداي هر سال داراي بيشترين مقدار آب و زيبايي فريبنده اي مي شود. از آنجا كه جنس سنگ هاي تشكيل دهنده كوه هاي اخلمد آهكي است بر اثر نفوذ آب داراي حفره ها و شكاف هاي مدور و نسبتا عميقي مي باشد. زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل هاي نسبتا عميقي مي باشد.  زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل هاي آمونيت متعلق به اواخر دوران ژوراسيك است. كوه هاي اخلمد هم به دليل ارتفاع و مسطح بودن و زيبايي فوق العاده هر سال سنگ نوردان،  كوه نوردان و مسافران زيادي را به سوي خود جلب مي كند. 

نقل از:geomashhad.persiangig.com

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت 19:40  توسط رضا  | 
سد کارده مشهد

قبل از ورد به روستای کارده ، سدی از نوع بتني که تقریبا ظرفیت آن معادل 36 ميليون متر مكعب مي باشد چشمان شما رو به خود خیره خواهد کرد . روستای کارده دارای رودخانه دائمي است که يكي از بهترين تفريحگاههاي خوش آب و هواي مشهد مي‌باشد .

روستای کارده مشهد
چنان تا بیامد مه فرودین
بیاراست گلبرگ روی زمین
هوا پرخروش و زمین پر ز جوش
خنُک آن که دل شاد دارد به نوش
همه بوستان زیر برگ گل است
همه کوه پر لاله و سنبل است
روستای کارده مشهد

روستای کارده در رشته کوه شمالی توس با نام هزار مسجد تقریبا در فاصله 40 كيلومتري شمال مشهد و از كيلومتر 16 جاده كلات که به سمت چپ منشعب مي گردد .

روستای کارده مشهد
 
نقل از: arsin.wordpress.com
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۸ساعت 19:30  توسط رضا  | 

آرامگاه فردوسی

تندیس نادرشاه

بنای هارونیه

شهر تاریخی تابران توس 
شهر قديم تابرانِ توس اكنون به‌صورت مجموعة عظيم تاريخي در شمال غرب مشهد، در راه مشهد به قوچان قرار دارد. اين مجموعه از نادرترين شهرهاي تاريخي و باستاني ايران است كه حصار و كهن‌دژِ آن قابل بازديد است. همچنین بناي تاريخي هارونيه كه احتمالا مدرسه يا خانقاهي مربوط به سدة هشتم مي‌باشد، در آن قرار دارد. اطلاعات بيشتر

هارونيه يا خانقاه غزالي 
اولين بناي تاريخي كه توجه هر تازه وارد به شهر تابران توس را جلب مي كند . ساختمان عظيمي در مدخل شهر است كه به « بقعه هاروني » يا « هارونيه » شهرت يافته است . اين بنا كه قدمت آن به قرن هشتم ونهايتا هفتم بيشتر نمي رسد ، به زعم اعتقاد بعضي كه آن را به هارون الرشيد (170تا 193ه.ق) نسبت مي دهند،‌نمي تواند ربطي به آن زمان داشته
باشد . به زعم نظر بعضي هم كه بناي ياد شده را «خانقاه غزالي » دانسته اند ،‌احتمال ارتباط ساختمان با امام محمد غزالي (450-505ه.ق) بسيار كم و بلكه هيچ است . گور غزالي يعني خانقاه وي بيرون حصار توس بوده و در زماني كه بدرستي نمي دانيم با خاك يكسان شده است .
برخي از اهالي توس گور ويران شده غزالي را در نقطه اي واقع در چند صد قدمي غرب باره شهر نشان مي دهند ، و گويا سنگ گور او هم در آن حوالي ديده اند. اين محل در سال 1374هجري شمسي حفاري شد و تقريبا گور غزالي به دست آمد .

گنبد سبز 
اين آرامگاه در خيابان آخوند خراساني (خاكي ) واقع شده ،‌و به جهت رنگ فيروزه اي آن به «گنبد سبز» معروف گرديده است .
اين بنا مدفن « شيخ محمد مومن » عارف استر آبادي است كه به سال 904 ه. ق وفات يافته است .
بعضي او را صاحب كتاب « تحفته حكيم مومن » در طب قديم مي دانند ، ‌كه درست نيست . او نيز از شيوخ صفوي «ذهبيه » شيعه مذهب بوده است. اين ساختمان به سال 1011ه. ق به دستور «شاه عباس » ساخته شد و مدتي خانقاه گروهي از صفويه بود . هم اكنون اين آرامگاه توسط ميراث فرهنگي حفظ وحراست مي شود .

مصلاي مشهد 
اين مصلا به فاصله يك كيلومتري از پنج راه پائين خيابان مشهد واقع شده ، ‌شامل ايواني مرتفع و دو رواق در طرفين است . كتيبه موجود در اين بنا چنان مي نماياند كه اين ينا در سال 1087 ه . ق در عهد شاه سليمان صفوي ساخته شده است . پوشش ظاهري اين مجموعه از آجر مي باشد . چنانكه از نام بنا ( مصلي ) پيداست از اين ساختمان در زما نهاي قديم براي ادعاي فريضه نماز استفاده مي شده است .
كه اززمان صفويه به جا مانده است . اين بنا به كتيبه و كاشي مزين است و اكنون توسط اداره ميراث فرهنگي حفظ و حراست مي شود

آرامگاه شيخ بهائي 
« بهاء‌الدين محمد عاملي» معروف« شيخ بهايي » ‌به سال 935 ه . ق رد بلعبك لبنان متولد شد . در هفت سالگي با پدرش به ايران آمد . وي مدتي وزير «شاه عباس » صفوي بود ،‌ در سياست وفرهنگ ايران نقش بسيار مهمي داشت . از اين دانشمند تاليفات متعددي به جا مانده است . نسبت «شيخ بهايي »‌ به «‌حارث حمداني » از صحابه معروف حضرت علي (ع) مي رسد . مقبره اين دانشمند بين صحن امام و صحن آزادي ،‌و در جايي كه پيشتر محل تدريس اوبوده قراردارد . شيخ بهايي در سال1030 ه . ق در گذشته است

آرامگاه شيخ طبرسي 
«ابوعلي فضل بن حسن بن فضل طبرسي مشهدی»‌ متوفي به سال 548ه . ق صاحب تفسير «مجمع البيان » است .
مزار وي در فلكه شمالي در محوطه باغ رضوان واقع شده ،‌ و خيابان مجاور آرامگاه وي از قديم به نام «خيابان طبرسي » ناميده مي شود . وي در سال 523 ه. ق از مشهد به سبزوار رفت و پس از مدتي در اين شهر وفات يافت سپس جسد او به مشهد منتقل و در محل مزبور بخاك سپرده شد .

آرامگاه شيخ حر عاملي 
وي يكي از دانشمندان معروف شيعي است كه كتاب معروف «وسائل الشيعه » از او مي باشد . مقبره وي در صحن انقلاب واقع است . شيخ حر عاملي از نوادگان حر بن يزيد رياحي است كه به سال 1033ه.ق در جبل عامل لبنان متولد و پس از آمدن به ايران مدتي در اصفهان مقيم شد و مورد احترام سلاطين صفوي قرار گرفت ،‌ سپس به مشهد آمد و 26سال در اين شهر شيخ الاسلام و مدرس و مفتي بود .او در 1104ه.ق فوت كرد و جسد وي را در سرداب يكي از صفه هاي شمال شرقي ، نزديك مدرسه ميرزا جعفر دفن كردند .

ميل اخنگان 
از دروازه شرقي تابران توس موسوم به « رزان » جاده اي آغاز مي شود تا آرامگاه شاعر حماسه سراي ايران را به زادگاه او روستاي « پاژ » ( پاژ ،‌فاز ) متصل كند . به فاصله چند كيلومتري تابران در سمت راست جاده بناي تاريخي زيبايي جلب نظر مي كند كه چون در مجاورت روستاي « اخنگان » قراردارد به «ميل اخنگان »شهرت يافته است . اين بنا كه به شكل برج و ميلهاي بلد و راهنماي كناره جاده هاي قديم ساخته شده ، قاعده اي استوانه اي و پوششي مخروطي و پر شكوه دارد . مردم محل در حالي كه
حرمت و قداستي براي بنا قائلند آن را « گوردختر هندي » مي دانند حرم امام هشتم شيعيان در گذشته ودر ملك پدري دفن شده است.تابلوي و راهنماي بنا هم كه بوسيله ميراث فرهنگي خراسان نصب شده آن را گور « گوهر تاج خاتون » خواهر « گوهر شاد» تيموري معرفي كرده است .

ميل رادكان 
رادكان كه در گذشته يكي از شهرهاي چهارگانه توس بوده اينك از آن به اندازه روستايي بيشتر باقي نمانده است ،‌به اضافه «برج -مقبره» اي با نام «ميل رادكان » كه گويند گور «اميرارغون مغول » است . فاصله رادكان از شهر كنوني مشهد74كيلومتر است ودر سمت راست جاده مشهد به قوچان بعد از چناران قرار دارد .و ميل آن كه در فاصله يكي دو كيلومتري رادكان است از جاده قابل رويت است . گرچه زمان دقيق احداث مثل معلوم نيست اما به احتمال زياد در نيمه دوم سده هفتم ساخته شده است . روستاي پاژ « زادگاه فردسي » گرچه فردوسي از زادگاه خويش ياد نكرده اما ترديدي نيست كه روستاي « پاژ » در دو فرسنگي شهر تابران زادگاه وي بوده است .نظامي عروضي سمرقندي در ميانه سده ششم نوشته است :‌ « استاد ابوالقاسم فردوسي» از دهاقين توس بود ، از ديهي كه آن ديه را پاژ خوانند و به ناحيت طبران است بزرگ ديهي است و ازوي هزار مرد بيرون آيد . روستاي پاژ هم اكنون در دو فرسنگي تابران و پانزده كيلومتري مشهد برجاست و از دوطريق مي توان به آن رفت . هم از شهر توس كه جاده اي آسفالته با گذر از كنار « ميل اخنگان » به پاژ مي رسد ، و هم از مسير جاده مشهد - كلات باطي حدود 15كيلومتر مي توان در محل سه راهي سد كارده روستاي پاژ را ديد .

گنبد الله‌ورديخان
گنبد توسط الهورديخان كه از سرداران زمان شاه عباس بود بنا شده است . بناي آن از داخل به شكل هشت ضلعي و هشت صفه است . اين بنا از حيث كاشيكاري فوق العاده نفيس و ممتاز ويكي از زيباترين شاهكارهاي هنري آستان قدس رضوي است . سقف خارجي آن از نظر استحكام و محافظت با خشت هاي مسي پوشيده شده است . الهورديخان در سال 1021 هجري قمري در شيراز فوت كرد و جنازه اش را به مشهد منتقل و در زير صفه جنوبي همين گنبد دفن كردند .

مسجدهفتادودوتن
اين مسجد كه اكنون به نام مسجد 72 تن خوانده مي شود امير شاه ملك ،‌اميرامراي الغ بيك پسر شاهرخ تيموري است . امير مزبور ميان سالهاي 807تا 817كه الغ بيگ (فرزند خردسال ) صاحب ولايت توس و مشهد و رادكان بود اميرالامراي او و صاحب اختيار تمام اين ولايت بود . وي در اين سالها بناي مزبور را ،‌كه به اشتباه به مسجد شهرت يافته است ،‌ به عنوان آرامگاه خود و خانواده خويش ساخته است .
وي پس از آن كه توس به بايسنغرتعلق گرفت (817)و ماوراالنهر (سمرقند و بخاراخوارزم )به الغ بيك داده شد،‌ به همراه او به آن ديار رفت و امير خوارزم گشت . اما در سال 829 در خوارزم درگذشت بنا به وصيت پيشين جسد او به محل مزبور منتقل و دفن گرديد.

مصلای طرق 
در 14 كيلومتري جاده مشهد به نيشابور از بناهاي قرن نهم.
 
آرامگاه امیر ارسلان جاذب 
آرامگاه سردار غزنوي در جنوب شرق مشهد، در روستاي سنگ‌بست، در مسير راه مشهد به فريمان قرار دارد. اين بنا و ميلِ كنار آن از قديمي‌ترين بناهاي تاريخي خراسان است كه نمونة جالبي از آجركاري در معماري اسلامي محسوب مي‌شود. در نزديك اين بنا رْباط تاريخي اميرعلي‌شير نوايي قرار دارد. اطلاعات بيشتر

مدرسه پريزاد 
اين مدرسه كه در زاويه جنوب باختري حرم مطهر و مقابل مدرسه دو در واقع شده است،  به اهتمام كنيز و خادم گوهر شادآغا به نام پريزاد خانم بنا گرديده است . از جمله تزيينات اين مدرسه دو طبقه آجركاري سردر ايوانها و كاشيكاري سر در غرفه‌ها مي‌باشد . اين مدرسه همزمان با مسجد گوهرشاد ساخته شده است .

مدرسه دودر 
اين مدرسه كه از ابنيه شاهزادگان تيموري به شمار مي‌رود،  داراي دو گنبد با كاشيكاريهاي معرق مي‌باشد.  در زير گنبد جنوبي مدفن باني مدرسه ( امير يوسف ) قرار دارد كه آن را به سال 843 ه . ق ساخته است.

مدرسه بالاسر 
اين مدرسه همانگونه كه از نام آن مشخص مي‌شود، در ضلع بالا سر مدفن حضرت رضا (ع) واقع شده و چند تن از شاهزادگان تيموري بنيان گذار آن مي‌باشند.

مدرسه ميرزا جعفر 
مدرسه قديم ميرزا جعفر كه به واسطه گذشت زمان براي محصلين علوم ديني قابل استفاده نبود، بازسازي شده است، اما عسمتهاي باستاني آن كه جنبه هنري دارد، نگهداري شده و با اضافه نمودن چندين ساختمان در اطراف آن مچموعه‌اي جديد به نامن دانشگاه اسلامي به وجود آمده است. اين دانشگاه شامل مسجد و چندين كلاس درس، سالن اجتماعات و 250 اتاق خواب و امكانات رفاهي ديگر مي‌باشد و صدها دانشجوي ايراني و چندين دانشجوي خارجي و از جمله چيني، پاكستاني، عرب و افغاني در آن مشغول به فراگيري علوم اسلامي مي‌باشند.اين مدرسه كه در ضلع شمالي صحن عقيق و بوسيله ميرزا جعفر نامي ساخته شده و از بناهاي با ارزش دوره صفويه محسوب مي‌گردد .

مدرسه خيرات خان 
اين مدرسه كه در زاويه شمالي خاوري حرم مطهر و مقابل صحن جديد واقع شده است، از بناهاي عهد صفوي و باني آن شخصي به نام خيرات خان است.

نقل از:mums.ac.ir

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم اسفند ۱۳۸۸ساعت 20:4  توسط رضا  | 
هتل هما * آدرس: خیابان خیام * تلفن: 9-05117611001
هتل پردیسان * آدرس: جاده آسیایی (بزرگراه شهید کلانتری) * تلفن: 7-05118791832
هتل اطلس * آدرس: خیابان امام رضا – میدان قدس * تلفن: 05118545061
هتل اترک * آدرس: میدان بیت المقدس(فلکه آب) * تلفن: 05113647093
هتل ایران هتل * آدرس: خیابان خسروی نو * تلفن: 05112228010
هتل تارا * آدرس: خیابان آیت اله شیرازی * تلفن: 4-05112216100
هتل بین المللی قصر *آدرس: خیابان امام رضا * تلفن: 05118512000
هتل لاله * آدرس: خیابان دکتر شریعتی * تلفن: 05118408047
هتل رضویه * آدرس: میدان بیت المقدس – جنب بازار رضا * تلفن: 05113653611
هتل الغدیر * آدرس: خیابان آزادی – چهارراه شهدا * تلفن: 9-05112250334
هتل ایران * آدرس: خیابان شهید اندرزگو * تلفن: 20-05112228010
هتل بزرگ طرقبه * آدرس: بزرگراه وکیل آباد – جاده طرقبه * تلفن: 05114225300
هتل بزرگ فردوسی * آدرس: خیابان مدرس * تلفن: 6-0511221662
هتل صبا * آدرس: خیابان سپهبد قرنی * تلفن: 20-05117277415
هتل اعیان * آدرس: خیابان امام رضا- کوچه کربلا * تلفن: 05118519848
هتل آپارتمان ترنم*آدرس: خیابان امام رضا- میدان بیت المقدس*تلفن: 05112233668
هتل تهران*آدرس: خیابان امام رضا- میدان بیت المقدس*تلفن: 05118540091
هتل جم*آدرس: خیابان پاسداران*تلفن: 5-05118590041
هتل فانوس*آدرس: خیابان امام رضا- مقابل پمپ بنزین*تلفن: 7-05118514545
هتل مدائن*آدرس: خیابان امام رضا*تلفن: 05118596031
هتل مشهد*آدرس: خیابان امام رضا- جنب حرم مطهر*تلفن: 9-05112252245
هتل امیرکبیر*آدرس: خیابان آیت اله شیرازی- کوچه ملک*تلفن: 05112220766
هتل پردیس*آدرس: خیابان امام خمینی*تلفن: 05112223356
هتل جهان*آدرس: خیابان شهید اندرزگو- انتهای اندرزگو3*تلفن: 7-05112250085
هتل رز*آدرس: میدان بسیج مستضعفین*تلفن: 7-05118542001
هتل زیتون*آدرس: خیابان پاسداران*تلفن: 05118593545
هتل شیراز*آدرس: خیابان دانشگاه*تلفن: 8-05118439717
هتل صدر*آدرس: خیابان دانشگاه*تلفن: 5-05118436801
هتل فرید*آدرس: خیابان احمد آباد*تلفن: 05118400923
هتل کوثر*آدرس: میدان بیت المقدس*تلفن: 3-05113651640
هتل آپادانا*آدرس: خیابان شهید اندرزگو- چهارراه خسروی*تلفن: 05112221074
هتل آزادی*آدرس: خیابان آزادی – چهارراه شهدا*تلفن: 9-05112251927
هتل آفریقا*آدرس: خیابان 17 شهریور*تلفن: 6-05113425851
هتل ارم*آدرس: خیابان امام رضا*تلفن: 3-05118598752
هتل امیر*آدرس: خیابان آزادی- چهارراه شهدا*تلفن: 1-05112221300
هتل بستان*آدرس: خیابان شهید اندرزگو*تلفن: 4-05112222663
هتل جواهر شرق*آدرس: خیابان امام رضا*تلفن: 05118597977
هتل جواهری*آدرس: خیابان 17 شهریور*تلفن: 05118542765
هتل حافظ*آدرس: خیابان شهید اندرزگو*تلفن: 05112222011
هتل خیام*آدرس: میدان شهدا- خیابان آیت اله شیرازی*تلفن: 05112227083
هتل رازی*آدرس: میدان 10 دی- خیابان آزادی*تلفن: 051418548840
هتل رضا*آدرس: خیابان طبرسی*تلفن: 05118548222
هتل سخاوت*آدرس: خیابان شهید اندرزگو*تلفن: 05112251364
هتل شهریار*آدرس: خیابان امام رضا*تلفن: 05118541608
هتل طبرستان*آدرس: خیابان آیت اله شیرازی- کوچه ملاهاشم*تلفن: 05112256212
هتل فجر*آدرس: خیابان امام رضا- خیابان عنصری*تلفن: 05118590311
هتل فیروزه*آدرس: خیابان امام رضا*تلفن: 05118546001
هتل قدس*آدرس: خیابان شهید اندرزگو*تلفن: 05112226831
هتل کوه نور*آدرس: خیابان آیت اله شیرازی*تلفن: 05112258589
هتل کیهان*آدرس: خیابان امام رضا- کوچه کربلا*تلفن: 2-05118514841
هتل نگین*آدرس: میدان طبرسی- خیابان نوغان*تلفن: 05112251330
هتل نیما*آدرس: خیابان طبرسی*تلفن: 05112216801
هتل هرند*آدرس: میدان بیت المقدس*تلفن: 05118591644
هتل آذربایجان*آدرس: خیابان آزادی – چهارراه شهدا*تلفن: 3-05112254001
هتل استقلال*آدرس: خیابان آیت اله شیرازی- کوچه ملک*تلفن: 05112225244
هتل باختر*آدرس: خیابان پاسداران*تلفن: 3-05112253011
هتل پارس*آدرس: خیابان امام خمینی*تلفن: 05112224030
هتل پامچال*آدرس: بزرگراه وکیل آباد*تلفن: 05118671511
هتل توحید*آدرس: بلوار سپهبد قرنی*تلفن: 05117252055
هتل جواد*آدرس: خیابان امام رضا*تلفن: 05112227507
هتل حکمت*آدرس: خیابان رازی*تلفن: 3-05118545502
هتل خاور*آدرس: خیابان امام رضا*تلفن: 05118543677
هتل خراسان *آدرس: خیابان شهید اندرزگو*تلفن: 05112227057
هتل خورشید*آدرس: خیابان دانشگاه*تلفن: 05112228516
هتل رضوان*آدرس: خیابان آیت اله شیرازی*تلفن: 4-05112217361
هتل زهره*آدرس: خیابان احمد آباد- خیابان راهنمایی*تلفن: 05118406991
هتل سپید*آدرس: خیابان امام رضا- میدان بیت المقدس*تلفن: 05113649053
هتل سعدی*آدرس: خیابان سعدی*تلفن: 05112218385
هتل سینا*آدرس: خیابان آزادی*تلفن: 05112228543
هتل صدف*آدرس: خیابان هاشمی نژاد*تلفن: 05112229243
هتل طوس*آدرس: خیابان آیت اله شیرازی- کوچه ملک*تلفن: 05112222922
هتل عراقی*آدرس: خیابان آیت اله شیرازی- کوچه ملک*تلفن: 05112226450
هتل مهمانسرای ثامن الائمه*آدرس: بزرگراه وکیل آباد- جاده طرقبه*تلفن: 05115510471
هتل ناهید * آدرس: خیابان احمدآباد- خیابان راهنمایی* تلفن: 05118426042
هتل نیکو * آدرس: خیابان امام رضا * تلفن: 3-05113640091
هتل وحید * آدرس: خیابان پاسداران * تلفن: 05118544463
نقل از:mums.ac.ir
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم اسفند ۱۳۸۸ساعت 19:45  توسط رضا  | 

کنگ ماسوله ای در مشهد

ماسوله‌اي متعلق به قبل از اسلام -ماسوله‌ای کوچک در انتهای یک جاده ییلاقی
 
روستاي ييلاقي کنگ از توابع بخش طرقبه شهرستان مشهد در 19 کيلومتري غرب طرقبه و 29 کيلومتري مشهد، ماسوله اي است متعلق به قبل از اسلام. روستاي کوهستاني کنگ در دامنه جنوبي رشته کوههاي بينالود با آب و هوايي کوهستاني در ارتفاع 1700 متري از سطح دريا واقع شده است. کنگ يکي از روستاهاي زيبا و ييلاقي دهستان شانديز است که به شکل پلکاني در دامنه کوه بينالود با قدمتي مربوط به پيش از اسلام استقرار يافته است.اين روستا از ييلاقهاي مشهد و طرقبه به دليل بافت مسکوني پلکاني جذاب، آب و هواي معتدل و طبيعت سرسبز و خرم در ميان مردم مشهد و زائران اين شهر مشهور شده است.چشم انداز ارتفاعات، باغهاي سرسبز و حاشيه رودخانه به ويژه در فصول بهار، تابستان و پاييز بسيار جالب توجه و تماشايي است.از ديگر جاذبه هاي طبيعي روستاي کنگ، باغهاي انبوه و سرسبز ميوه آن است. چشم انداز اين باغها در فصول بهار، تابستان و پاييز بسيار تماشايي است و گردشگران بسياري را به سوي خود جلب مي کند.روبروي روستا رودخانه اي است که از ارتفاعات اطراف روستا سرچشمه مي گيرند و در ميان دره اي سرسبز جريان مي يابند.مسجد و تکيه روستا با قدمتي 150 ساله از جمله جاذبه هاي تاريخي روستاي کنگ است.اين روستا دو تکيه داشته که يکي از آنها در آتش سوزي سالهاي اخير از بين رفته و تکيه باقي مانده از ديگر بناهاي قديمي روستاست که قبري قديمي به نام خانم آمنه در آن به چشم مي خورد.قلعه تيغ ميان نيز که در ميان روستاي کنگ قرار دارد از بناهاي کهن روستاست.از ديگر جاذبه هاي تاريخي اين روستا مي توان به رباط پاي کوه کنگ يا رباط شاه عباسي در انتهاي دره کنگ و بر روي دامنه اي مشرف به رودخانه کنگ اشاره کرد.اين رباط در دو مسير دسترسي دارد يکي از سمت دره و ديگري از سمت کوهستان، فاصله اين رباط تا روستاي کنگ با پاي پياده حدود يک ساعت و نيم است.قبرستان کنگ ديگر جاذبه تاريخي اين روستاست که بر روي تپه مشرف به روستا واقع شده است و داراي سنگ قبرهاي با ارزشي است. اکثر سنگ قبرها از جنس شيست است و بر روي هر قبر، دو سنگ قبر قلوه اي شکل قرار داده شده است.تاريخ قبرها بيشتر به هجري قمري است و علامت مخصوص هر متوفي به شکلهاي گوناگون از جمله شانه و صورت بر روي آنها حک شده است. نقل از:جام جم آنلاین
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 19:38  توسط رضا  | 

معروفترین شهر بازی مشهد شهر بازی بزرگ کوهستان پارک شادی است. علاوه بر شهر بازی بزرگ کوهستان پارک شادی،مجموعه تفریحی کوهسنگی،شهربازی پارک ملت، سرزمین عجایب مجتمع تجاری الماس شرق و همچنین شهر بازی مجتمع تجاری پروما در شهر نیز وجود دارند. البته در بعضی دیگر از پارکهای مشهد نیز مجموعه تفریحی و بازی وجود دارد که به علت کوچکتر بودن نسبت به شهربازی های ذکر شده در اینجا از ذکر آنها خودداری می کنیم.

کوهستان پارک شادی مشهد

شهربازی مشهد

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 19:24  توسط رضا  | 

طرقبه مشهد

شهر طرقبه که اکنون یکی از شهرهای استان خراسان رضوی به شمار می‌آید، از جمله آبادی‌های بزرگ طوس قدیم بوده كه در میان دره‌های سرسبز رشته‌کوه بینالود واقع گردیده است. این شهر دارای مراکز متعدد توریستی و گردشگری است و در کنار شاندیز و کنگ از مراکز مهم توریستی استان خراسان به شمار می‌رود .

طرقبه مشهد

رستورانهای مجلل و زیبا با غذاهای متنوع و خوشمزه اش انسان را از هوش میبرد و همگان را به سوی خویش دعوت می نماید مخصوصا شیشلیک .

طرقبه مشهد

طرقبه مشهد

باغ پونه ، با اینکه پارکی تازه تاسیس است اما بسیار زیبا و چشم نواز است.

درباره وجه تسمیه : و علت نامیدن این شهر (طرقبه) باید گفت: که نام قدیمی این شهر تروغبذ بوده است. پس از سلطه اعراب مانند بسیاری از اسامی دیگر معرب شده است. در کتاب شهر مشهد تالیف سید محمد کاظم امام چنین آمده است. شهر تروغبود نام این شهر نیز در مصادر مختلف قدیمه و جدیده ترغود، ترعبه؛ طرق و طرقبه نوشته شده است.

نقل و اقتباس از:arsin.wordpress.com (پسر آریایی)

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 19:12  توسط رضا  | 

باتوجه به نزدیک بودن ایام نوروز و شروع مسافرتهای نوروزی و از آنجا که شهر مشهد یکی از مقاصد مهم در این زمینه به شمار می رود پس بهتر است مسافران عزیز با آشنایی کامل با مراکز تفریحی این شهر سفر خوب و راحتی را شروع نمایند. در این پست نام و آدرس تعدادی از پارکهای شهر مشهد را برایتان ذکر می کنیم:
ملت : ابتدای بلوار وکیل آباد
کوهسنگی : انتهای خیابان کوه سنگی
باغ ملی : خیابان امام خمینی جنب بازار جنت
وکیل آباد : انتهای بلوار وکیل آباد
جنگلی طرق : حد فاصل شهرک سیدی و ابوذر
باباقدرت : بعد از میدان قدیر
وحدت : بلوار وحدت
پردیس قایم : میدان شهید فهمیده ابتدای جاده قدیم قوچان
بسیج : حاشیه صد متری روبه روی گلشهر
بهشت : انتهای خیابان شهید مفتح- میدان گلشور
رجاء ( شهید چمران) : شهرک شهید رجایی - بلوار حر - بعد از مخابرات
شاهد : تقاطع بلوار شاهد و امامیه
امت : انتهای سی متری طلاب
میرزا کوچک خان : خیابان دانش شرقی
لاله : بلوار آّ ب و برق - میدان هفت تیر
صدا و سیما : بلوار شهید کلانتری مقابل استخر راد
رسالت : بلوار شهید فرامرز عباسی خیابان رسالت
شهید فهمیده : بین پنجراه و میدان هفده شهریور
مصلی : بلوار مصلی جنب سرای امین
کارمندان : بلوار شهید رستمی کارمندان دوم شهید رستمی 12
فجر : حاشیه صد متری بعد از چهار راه میدان بار نوغان
رضوان : سه راه کاشانی
گلها : بلوار دانشجو - دانشجوی 9 و 5
چهل بازه : حاشیه کال چهل بازه
نقل از:forum.niksalehi.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 19:0  توسط رضا  | 

حتماً نماد و سازه این میدان را به یاد دارید، بد نیست اون رو خوب به خاطر بسپارید چون دیگه این سازه را از همین فردا در این میدان نخواهید دید و قرار است تقاطع غیر همسطح در این میدان ساخته بشه که به همین دلیل در حال تخریب این سازه هستند.

سازه میدان جهاد مشهد

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 19:2  توسط رضا  | 

بازار رضا ع مشهد

بازار رضا (ع) مشهد
بازار رضا (ع) مشهد

بازار رضا (ع) مشهد

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 21:17  توسط رضا  | 

زیست خاور اولین برج تجاری مشهد و یکی از بزرگترین و زیباترین مجتمع های تجاری ایران می باشد و هر روزه مورد بازدید هزاران زائر و توریست و مجاورین قرار میگیرد. این مجتمع با تلفیقی زیبا از هنر معماری ایرانی و اروپایی و با سقف و گچبری های بینظیر و منحصر به فرد بنا گردیده است . مجتمع دارای پله برقی و آسانسورهای نفر بر حمل بار برای کلیه طبقات می باشد. سیستم آنتن داخلی تلفن همراه ، دستگاههای خود پرداز ، مسجد ، بانک الکترونیکی 24 ساعته ، بانک ارزی ، آژانس های مسافرتی و خدماتی ، نمایندگی شرکت های بیمه ، رستوران ، کافی شاپ ، تاکسی تلفنی و مرکز انتظامات و وجود فروشگاههای مختلف از جمله امکانات این مجتمع بزرگ تجاری می باشد. برای ورود به سایت این مجتمع اینجا را کلیک نمایید. شما می توانید با ورود به منو معرفی مشاغل تعدادی از وب سایت های فروشگاه های این مجتمع را مشاهده نمایید.

مجنمع زیست خاور مشهد

مجتمع تجاری مسکونی زیست خاور مشهد

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 20:59  توسط رضا  | 

آبشار اخلمد در 2 کیلومتری روستای قدیمی اخلمد جریان دارد. به علت ارتفاع زیاد و بارندگی فراوان،آبشار اخلمد در ماه‌های ابتدای هر سال دارای بیشترین مقدار آب و زیبایی فریبنده‌ای می‌شود. از آنجا که جنس سنگ‌های تشکیل دهنده کوه‌های اخلمد آهکی است بر اثر نفوذ آب دارای حفره‌ها و شکاف‌های مدور و نسبتاً عمیقی می‌باشد. زمین و رسوبات این منطقه به دلیل پیدایش فسیل‌های آمونیت متعلق به اواخر دوران ژوراسیک است. ده اخلمد دارای باغ‌های زیبا و پرمحصولی می‌باشد و از میان محصولات این منطقه سیب و گلابی اخلمد بسیار معروف است. اخلمد در 84 کیلومتری مشهد و در امتداد جاده مشهد- قوچان واقع شده است.

آبشار اخلمد مشهد

 

آبشار اخلمد مشهد

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 20:41  توسط رضا  | 

محله‌ها
آبکوه | آزادشهر | احمدآباد | ارگ | اکبرآباد سیدی | التیمور | امیرآباد | امین‌آباد | باقرآباد | بالاخیابان | بحرآباد | پایین‌خیابان | پنج‌تن | تلگرد | جانبازان | جاهدشهر | جوفروش | چائیش | چهارباغ | خدربیگ | خوش | خیرآباد | دریادل | رده | رضائیه | رضاشهر | زیباشهر | سامانیه | سجادشهر | سراب | سرشور | سعدآباد | سمرقند | ششصد دستگاه | شقا | شقایق | شهرچاپ | ضد | عباس‌آباد | عسگریه | عیدگاه | عیش‌آباد | فتح‌آباد | قائم | قاسم‌آباد | قلعه آبکوه | قلعه صحرایی | کاریزک | کرمانی‌ها | کلاته ملاعلی | کنارکال | کوهسنگی | گل ختمی | گلشور | گلشهر | محمدآباد | محمودآباد | ملک‌آباد | مهدی‌آباد | مهرآباد | میل کاریز | نادرشهر | نخودک | نوده | نوغان | وکیل‌آباد | هاشمیه

شهرک‌ها
 آب و برق | آبکوه | آزادگان | آزادی | ابوذر | اتوبوسرانی | امام خمینی | امام هادی | امید | بحرآباد | بهارستان | بهداشت | بهشتی | پاچنار | پژوهش‌های صنعتی | پست | پیام | توانیر | جانبازان | چمران | چهارچشمه | حجت | حمزه | خانه | خطیب | دانش | دکتر فیاض | رازی | راه | راه‌آهن | رجائی | سنگ | سیمان | شادیلون | شهرآرا | شیرین | صدا و سیما | صدوقی | طالقانی | فاطمیه | فتح‌المبین | فرهنگیان | قائم | قدس | قدوسی | کوشش | لاله | لشکر | مخابرات | مروارید | مطهری | مهرآباد | ناجا | ناسیونال | نان رضوی | نجفی | نفت | نور | نیروی هوایی | هاشمی‌نژاد

کوی‌ها
 آتش‌نشانی | آزادگان | آلاله | المهدی | امام رضا | امیر | امیرالمؤمنین | بنی‌هاشم | بهمن | بیت‌المقدس | دانشگاه | دروی | زرگران | سیدی | شفا | شیخ حسن | صاحب‌الزمان | طلاب | فرهنگیان | قائم | کارمندان | گلشاد | مطهری | معصوم | مهدی | ولی عصر
 
نقل از: ویکی پدیا

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 21:56  توسط رضا  | 

آدرس

نوع بورس

مساحت

تعداد واحد

تعداد طبقات

نام پاساژ

خ خسروي

 

6335

47

4

بازار فردوسي

خ دانش

 

3970

نامشخص

4

بازارفرش

مبدان امام خميني(ره)

 

5365

37

10

بنياد 15 خرداد

خ سيمتري طلاب جنب مدرسه علميه حاشيه بلوار امت

خياطي وخرازي

486.5

18

3

بهروان

خ آزادي

 

6705

نامشخص

2

پاساژ آزادي

خواجه ربيع نبش مبلان باغ وحش

 

3457

38

4

پاساژ آستان قدس

ميدان شهدا اول خيابان خاجه ربيع

 

2647

24

6

پاساژ آقائي

ميدان شهدا

 

4970

نامشخص

4

پاساژ آياني

خ امام رضا(ع)

 

6171.53

102

3

پاساژ اتحاد

نبش 4راه برق

 

524

10

3

پاساژ اردمه

خ خواجه ربيع نبش کوچه اخوان

 

1183

18

4

پاساژ ارکيده

خ امام رضا(ع) دانش 11 مقابل سراي بلور

 

1533.5

18

2

پاساژ المهدي

خ امام رضا(ع)

 

نامشخص

نامشخص

3

پاساژ امير

گلشهر نرسيده به فلکه دوم

ترکو

550

38

3

پاساژ انقلاب گلشهر

بين جنت 4و6

 

2096

80

3

پاساژ بهارستان

بلوار وحدت نبش بلوار است

متفرقه

850

30

2

پاساژ بهبودي

خ سعدي

 

2640.3

74

4

پاساژ پرديس

خ خسروي

 

12544

نامشخص

9

پاساژ جواد

خ دريا بين وحيد 1-3

سراجي و کيف دوزي

688

33

3

پاساژ حسين

خ سيمتري نبش ميلان 22-20

کل فروشي و انگشتر سازي

619

20

2

پاساژ حسين

گاز بين 4راه 5و6

 

990

19

6

پاساژ حيدري

خ خسروي

 

1358

53

3

پاساژ خسروي

خ خواجه ربيع نرسيده به کوچه مسجد حاجي ترمه

 

364

10

2

پاساژ دهقان

خ امام خميني (ره)

 

نامشخص

نامشخص

2

پاساژ ديدنيها

بين ميدان و 4راه شهدا

 

4370

19

9

پاساژ رحيم پور

بين ميدان و 4راه شهدا

 

3452

68

7

پاساژ رسالت

بلوار مدرس

 

1379

32

4

پاساژ رضا

خ جنت

 

3780

9

4

پاساژ رکني

خ سعدي پلاک 248

 

846

39

3

پاساژ سعدي

بين ميدان و 4راه شهدا

 

1939

28

4

پاساژ شهر قشنگ

خ امام خميني (ره)

 

نامشخص

نامشخص

4

پاساژ طاهري

خ سرخس نرسيده به محبوبه

خرازي و لوازم صوتي

2950

93

2

پاساژ عباسقلي خان

خ خسروي

 

4686

نامشخص

6

پاساژ فردوسي

خ خسروي

 

635

نامشخص

3

پاساژ قدس

خ خواجه ربيع نرسيده به کوچه ابريشمي

 

658

7

4

پاساژ قرباي

خ امام رضا (ع) کوي فرهنگ

 

3034.58

80

2

پاساژ قماش

خ امام خميني (ره)

 

نامشخص

نامشخص

5

پاساژ گل

بين جنت 4و6

 

891.5

26

5

پاساژ گلستان

بلوار مدرس

 

5257.5

130

6

پاساژ مدرس

نبش 4راه مدرس

 

4027.8

43

8

پاساژ مدرس

خ خسروي

 

1886.79

52

6

پاساژ مهناز

بلوار مدرس

 

1571.5

38

6

پاساژ کاوه

خ سعدي سعدي 10

 

1553.6

17

2

پاساژ کاوه

خ جنت

 

10828

نامشخص

9

پاساژ کويتيها

گلشهر ميلان سينما

ترکو

290

12

1

پاساژهاي هاشمي

خ سيمتري بلوار ابوريحان پلاک 268-270

طلاجات فعلا غير فعال

1808.5

72

3

تجارتي ابوريحان

ابتداي خيابان کوهسنگي

 

71464.31

691

17

زيست خاور

خ امام خميني (ره)

 

نامشخص

نامشخص

5

ساختمان شماره 12

بلوار مدرس

 

نامشخص

نامشخص

5

ساختمان شماره 14

خ دانش

 

نامشخص

نامشخص

2

سراي بلور

خ خسروي نو

 

نامشخص

نامشخص

3

سراي سعيد

ابتداي خيابان بهار از ميدان شريعتي

 

3115

نامشخص

3

فروشگاه اتکا

خ امام خميني (ره)

 

6624.6

145

2

مجتمع تجاري ارگ

خ جنت

 

نامشخص

نامشخص

2

مجتمع تجاري جنت

خ امام رضا (ع)

 

116

نامشخص

1

مجتمع تجاري ممتاز

بلوار مدرس

 

5016.9

79

9

مجتمع تجاري نگين

خ سيمتري ابتداي خ ميثم دست چپ پلاک 236

ترکو

458.6

18

2

وليعصر

خ سيمتري ابتداي خ ميثم

بوتيک و لوازم الکترونيک

 950

 ۸۲

 ۳

 کهن

 نقل از:mashhadinfo.ir

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 14:10  توسط رضا  | 

مجموعه ی آستان قدس رضوی که خود به تنهایی جاذبه ی معماری کم نظیری به شمار می رود، همراه با سایر بناها و آثار معماری این سرزمین؛ سبب شده اند که استان خراسان رضوی علاوه بر جاذبه های معنوی از نظر جاذبه های معماری و تاریخی نیز دارای اهمیت زیادی باشد. صحن‌های مجموعه ی آستان قدس رضوی دارای پنج صحن؛ عتیق(انقلاب)، جدید(آزادی)، امام خمینی (موزه)، جمهوری اسلامی و قدس است که دو صحن آخر نوساز هستند. هر یک از صحن های مجموعه ی مقدس آستان قدس رضوی شاهکارهایی از معماران مختلف ایرانی را به نمایش می گذارند.
       از جمله آثار ارزشمند داخل حرم رضوی، سه محراب با شکوه مربوط به قرن های هفتم هجری است که بر روی دو محراب، ‌کتیبه‌هایی به خط کوفی و بر سومی، کتیبه‌هایی به خط کوفی و ثلث و به رنگ لاجوردی بر زمینه سفید، مشتمل بر آیات و احادیث نوشته شده است.
 درب های سه گانه حرم مطهر نیز از آثار باارزش هنری به شمار می‌آیند. صندوق و ضریح مرقد کنونی، مربوط به دوره ی قاجار و بعد از آن است. صحن های حرم رضوی هر یک در دوره ای تاریخی ساخته شده اند و معماری هر یک از صحن ها؛ گویای روند معماری زمانه ی خود است.....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 8:21  توسط رضا  | 

این شهر با دارا بودن مراکز دانشگاهی و آموزش عالی بسیار به ویژه دانشگاه فردوسی مشهد با بیش از ۲۳ هزار دانشجوی داخلی و خارجی و نیز دانشگاه علوم پزشکی مشهد، عملاً به قطب دوم دانشگاهی کشور پس از تهران مبدل شده‌است. علاوه بر آن شهرداری مشهد در سال ۱۳۸۷ هجری شمسی توسط سازمان بین المللی کلان شهرهای جهان متروپلیس به عنوان دومین مقر آموزشی این سازمان پس از مونترال در کانادا انتخاب شده‌است.

اسامی برخی دانشگاه های مشهد به شرح زیر است: دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه خیام مشهد، دانشگاه خاوران، دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی مشهد - دانشکده فنی سما، جهاد دانشگاهی مشهد، دانشگاه پیام‌نور مشهد، مرکز تربیت معلم شهید بهشتی مشهد، مؤسسه آموزش عالی سجاد مشهد، موسسه آموزش عالی بهار، موسسه آموزش عالی تابران، موسسه آموزش عالی توس مشهد، دانشکده فنی شهید منتظری، دانشکده فنی مهندسی ثامن الحجج، دانشگاه امام رضا(ع)، حوزه علمیه مشهد، مدرسه علمیه آیت‌الله‌العظمی خویی، موسسه آموزش عالی خاوران مشهد، مؤسسه آموزش عالی اقبال لاهوری مشهد

نقل از:ویکی پدیا

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم اسفند ۱۳۸۸ساعت 22:13  توسط رضا  |